  • TMS32C6711BGFNA100
TMS32C6711BGFNA100
advertisement
Manufacturer No:
TMS32C6711BGFNA100
HK JDW NO:
815-TMS32C6711BGFNA100
Package:
BGA
Datasheet:
Description:
1.27mm 1.83.3V CPLD 1.8V BGA
Purchasing and Inquiry
TMS32C6711BGFNA100 Overview
In the BGA package, it is a type of electronic component.There are 256 terminations for its uses.It operates with the supply voltage of 1.8V.There are 256 component pins.Based on its specific characteristics, this device can be classified into the subcategory of Digital Signal Processors.It is supplied with 1.83.3V electric power.Using this electronic part, ALSO REQUIRES 3.3V SUPPLY can also have additional features.The uPs/uCs/peripheral ICs of the device employ the DIGITAL SIGNAL PROCESSOR, OTHER type.100MHz is the clock frequency.A maximum operating temperature of 105°C should be maintained.Temperature -40°C should be maintained as the minimum operating temperature.
TMS32C6711BGFNA100 Features
Supplied in the BGA package
DIGITAL SIGNAL PROCESSOR, OTHER as uPs/uCs/Peripheral Ics
TMS32C6711BGFNA100 Applications
There are a lot of Texas Instruments TMS32C6711BGFNA100 DSP applications.
  • Receivers
  • Geophysical processing
  • Electronic information engineering
  • Biometrics
  • Signal processing for telecommunications
  • Vibration signal processing
  • MP3 audio player
  • Biomedical engineering
  • Speech signal processing
  • Computer vision technology
Step5Bar-code shipping tag
TMS32C6711BGFNA100
  • Package / Case
    BGA
  • Number of Terminations
    256
  • ECCN Code
    3A001.A.3
  • Additional Feature
    ALSO REQUIRES 3.3V SUPPLY
  • Terminal Position
    BOTTOM
  • Terminal Form
    BALL
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    NOT SPECIFIED
  • Supply Voltage
    1.8V
  • Terminal Pitch
    1.27mm
  • Reach Compliance Code
    not_compliant
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    NOT SPECIFIED
  • Pin Count
    256
  • Qualification Status
    Not Qualified
  • Operating Temperature (Max)
    105°C
  • Operating Temperature (Min)
    -40°C
  • Supply Voltage-Max (Vsup)
    1.89V
  • Power Supplies
    1.83.3V
  • Temperature Grade
    INDUSTRIAL
  • Supply Voltage-Min (Vsup)
    1.71V
  • uPs/uCs/Peripheral ICs Type
    DIGITAL SIGNAL PROCESSOR, OTHER
  • Clock Frequency
    100MHz
  • Bit Size
    32
  • Address Bus Width
    22
  • Low Power Mode
  • External Data Bus Width
    32
  • Format
    FLOATING POINT
  • RAM (words)
    17408
  • Height Seated (Max)
    2.32mm
  • Length
    27mm
  • Width
    27mm