  • TMS320VC549GGU-80
TMS320VC549GGU-80
advertisement
Manufacturer No:
TMS320VC549GGU-80
HK JDW NO:
815-TMS320VC549GGU-80
Package:
144-LFBGA
Datasheet:
Description:
0.8mm 32kB CPLD TMS320C54x Series 320VC549 144 Pin 80MHz 2.5V 144-LFBGA
Purchasing and Inquiry
TMS320VC549GGU-80 Overview
In electronic terms, it is a type of component that comes in the package of type 144-LFBGA .Packaging is provided in the form of Tube.Due to its membership in Fixed Point, it is ideally suited for a wide range of uses.It is mounted in the way of Surface Mount.It is important that the device is operated at a temperature of -40°C~100°C TC in order to ensure its normal functioning.It refers to the analog voltage range of 3.30V that may be input or output.This digital signal processor is included into the TMS320C54x series.The terminations for its uses are 144.This device is powered by 2.5V's supply voltage.144 components have pins.An overview of its configuration can be found in the section on 144 pins.Many related parts can be identified by using the 320VC549 part number as a base.The device is specifically designed to operate at the frequency of 80MHz.Using Surface Mount as a mounting method, it is mounted.According to its specific characteristics, this device is classified in the subcategory Digital Signal Processors.In order to power this device, a voltage as low as 2.4V needs to be supplied.A maximum voltage of 3.6V can be provided to this device.This device is powered by a voltage of 3.3V.There is a memory on this device that can store 32kB data.It is also possible to add additional features to ALSO REQUIRES 3.3V SUPPLY with the help of this electronic component.On the device, there is 16 information.
TMS320VC549GGU-80 Features
Supplied in the 144-LFBGA package
Operating supply voltage of 3.3V
TMS320VC549GGU-80 Applications
There are a lot of Texas Instruments TMS320VC549GGU-80 DSP applications.
  • Infinite impulse response filters
  • Voice recognition
  • Real-time effects
  • Electronic information engineering
  • Audio
  • Financial signals
  • Audio synthesis
  • Speech processing and recognition
  • Telephone conversations
  • Machinery and equipment
Step5Bar-code shipping tag
TMS320VC549GGU-80
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    144-LFBGA
  • Weight
    325.906118mg
  • Operating Temperature
    -40°C~100°C TC
  • Packaging
    Tube
  • Series
    TMS320C54x
  • JESD-609 Code
    e0
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    3 (168 Hours)
  • Number of Terminations
    144
  • ECCN Code
    3A991.A.2
  • Terminal Finish
    Tin/Lead (Sn/Pb)
  • Additional Feature
    ALSO REQUIRES 3.3V SUPPLY
  • HTS Code
  • Terminal Position
    BOTTOM
  • Terminal Form
    BALL
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    220
  • Supply Voltage
    2.5V
  • Terminal Pitch
    0.8mm
  • Frequency
    80MHz
  • Base Part Number
    320VC549
  • Pin Count
  • Operating Supply Voltage
    3.3V
  • Interface
    BSP, Host Interface, Serial Port
  • Max Supply Voltage
    3.6V
  • Min Supply Voltage
    2.4V
  • RAM Size
    64kB
  • Number of Bits
    YES
  • RAM (words)
    65536
  • Voltage - I/O
    3.30V
    MULTIPLE
  • Non-Volatile Memory
    ROM (32kB)
  • Voltage - Core
    2.50V
  • Height
    1.4mm
  • Length
    12mm
  • Width
    12mm