  • TMS320VC5421ZGU200
TMS320VC5421ZGU200
advertisement
Manufacturer No:
TMS320VC5421ZGU200
HK JDW NO:
815-TMS320VC5421ZGU200
Package:
144-LFBGA
Description:
0.8mm 4kB CPLD TMS320C54x Series 320VC5421 144 Pin 200MHz 1.8V 144-LFBGA
Purchasing and Inquiry
TMS320VC5421ZGU200 Overview
It is a kind of electronic component available in the 144-LFBGA package.Tray is the packaging method provided.Fixed Point's wide range of applications makes it ideal for a wide variety of applications.The mounting is carried out in the direction of Surface Mount.As long as it is operated at the temperature of 0°C~85°C TC, it will operate normally.It refers to the analog voltage range of 3.30V that may be input or output.TMS320C54x series digital signal processors contain this digital signal processor.For its use, it has 144 terminations.A voltage of 1.8V is used as the supply voltage.Pins are available on the 144 component.This configuration contains 144 pins.Many related parts can be identified by using the 320VC5421 part number as a base.To operate at 200MHz frequency, the device has a specific design.It adopts Surface Mount as its mounting way.The device can be classified under the subcategory Digital Signal Processors based on its specific characteristics.In order to power this device, a voltage as low as 1.75V needs to be supplied.The maximum voltage supplied to this device amounts to 3.6V.3.3V is the supply voltage for this device.In its memory, this device can store 4kB data.By using this electronic part, ALSO REQUIRES 3.3V SUPPLY can be enhanced with additional features.
TMS320VC5421ZGU200 Features
Supplied in the 144-LFBGA package
Operating supply voltage of 3.3V
TMS320VC5421ZGU200 Applications
There are a lot of Texas Instruments TMS320VC5421ZGU200 DSP applications.
  • Receivers
  • Compression of videos
  • Other sensor array processing
  • Smart phones
  • Geoscience signal processing
  • Boats
  • Finite impulse response digital filters
  • Financial signals
  • Monitoring equipment
  • Machinery and equipment
Step5Bar-code shipping tag
TMS320VC5421ZGU200
    Select All
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    144-LFBGA
  • Number of Pins
    144
  • Weight
    319.499126mg
  • Operating Temperature
    0°C~85°C TC
  • Packaging
    Tray
  • Series
    TMS320C54x
  • JESD-609 Code
    e1
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    3 (168 Hours)
  • Number of Terminations
    144
  • ECCN Code
    3A001.A.3
  • Type
    Fixed Point
  • Terminal Finish
    Tin/Silver/Copper (Sn/Ag/Cu)
  • Additional Feature
    ALSO REQUIRES 3.3V SUPPLY
  • Terminal Position
    BOTTOM
  • Terminal Form
    BALL
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Supply Voltage
    1.8V
  • Terminal Pitch
    0.8mm
  • Frequency
    200MHz
  • Base Part Number
    320VC5421
  • Pin Count
  • Operating Supply Voltage
    3.3V
  • Interface
    Host Interface, McBSP
  • Max Supply Voltage
    3.6V
  • Min Supply Voltage
    1.75V
  • Memory Size
    4kB
  • RAM Size
    512kB
  • Bit Size
    32
  • Data Bus Width
    16b
  • Address Bus Width
    19
  • RAM (words)
    65536
  • Voltage - I/O
    3.30V
    MULTIPLE
  • Non-Volatile Memory
    ROM (8kB)
  • Voltage - Core
    1.80V
  • Clock Rate
    100MHz
  • Height Seated (Max)
    1.4mm
  • Length
    12mm