  • TMS320VC5416ZGU120
TMS320VC5416ZGU120
advertisement
Manufacturer No:
TMS320VC5416ZGU120
HK JDW NO:
815-TMS320VC5416ZGU120
Package:
BGA
Description:
32kB CPLD 144 Pin 120MHz 1.5V BGA
Purchasing and Inquiry
TMS320VC5416ZGU120 Overview
In the BGA package, it is a type of electronic component.In order to use it, it has 144 terminations.1.5V provides the supply voltage for it.There are pins on the 144 component.In its configuration, there are 144 pins.In order for the device to operate at the frequency of 120MHz, it has been designed specifically.It adopts Surface Mount as its mounting way.The characteristics of this device allow it to be placed in the subcategory of Digital Signal Processors.This device operates at a voltage as low as 1.42V.This device can handle a maximum voltage of 3.6V.The device operates with a supply voltage of 3.3V.Its memory can be used to store 32kB data.Data formats and transmission speeds are configurable for 0 UART channels used for asynchronous serial communication.It is also possible to add additional features to ALSO REQUIRES 3.3V SUPPLY with the help of this electronic component.A DIGITAL SIGNAL PROCESSOR, OTHER type UP/UC/Peripheral IC is employed in its uP/UC/Peripheral ICs.Lower than 100°C should be the operating temperature.Over -40°C should be the operating temperature.Industrial environments have 1 timers that provide accurate feedback and trigger events.An external source is causing 4 interrupts.The maximum value of its frequency should be kept below 120MHz.
TMS320VC5416ZGU120 Features
Supplied in the BGA package
Operating supply voltage of 3.3V
DIGITAL SIGNAL PROCESSOR, OTHER as uPs/uCs/Peripheral Ics
4 external interrupts
TMS320VC5416ZGU120 Applications
There are a lot of Texas Instruments TMS320VC5416ZGU120 DSP applications.
  • Tomography technology
  • Consumer electronic gadgets
  • Vibration signal processing
  • Automatic analysis system of EEG or ECG
  • Scene analysis technology
  • Biometrics
  • Video coding, audio coding
  • Digital communications
  • Biomedical treatment
  • Dam design
Step5Bar-code shipping tag
TMS320VC5416ZGU120
    Select All
  • Radiation Hardening
    No
  • RoHS Status
    RoHS Compliant
  • Lead Free
    Lead Free
  • Lifecycle Status
    NRND (Last Updated: 4 days ago)
  • Package / Case
    BGA
  • Weight
    319.499126mg
  • JESD-609 Code
    e1
  • Pbfree Code
    yes
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    3
  • Terminal Finish
    Tin/Silver/Copper (Sn/Ag/Cu)
  • Max Operating Temperature
    100°C
  • Min Operating Temperature
    -40°C
  • Additional Feature
    ALSO REQUIRES 3.3V SUPPLY
  • Terminal Position
    BOTTOM
  • Terminal Form
    BALL
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Supply Voltage
    1.5V
  • Frequency
    120MHz
  • Pin Count
  • Operating Supply Voltage
    3.3V
  • Temperature Grade
    INDUSTRIAL
  • Max Supply Voltage
    3.6V
  • Min Supply Voltage
    1.42V
  • RAM Size
    256kB
  • uPs/uCs/Peripheral ICs Type
    DIGITAL SIGNAL PROCESSOR, OTHER
  • Bit Size
    16
  • Frequency (Max)
    120MHz
  • Low Power Mode
  • Format
    FIXED POINT
  • Integrated Cache
    NO
  • Number of Timers
    1
  • ROM Programmability
    MROM
  • Number of External Interrupts
    4
  • Height
    1.4mm
  • Length
    12mm
  • Width
    12mm