  • TMS320VC5409PGE-80
TMS320VC5409PGE-80
advertisement
Manufacturer No:
TMS320VC5409PGE-80
Manufacturer:
Texas Instruments
HK JDW NO:
815-TMS320VC5409PGE-80
Package:
144-LQFP
Datasheet:
Description:
0.5mm 1.83.3V 32kB CPLD TMS320C54x Series 320VC5409 144 Pin 80MHz 1.8V 144-LQFP
Purchasing and Inquiry
TMS320VC5409PGE-80 Overview
The 144-LQFP package contains these electronic components.Tray packaging is provided for it.The Fixed Point family provides a wide range of applications.It is mounted in the direction of Surface Mount as shown in the image below.At the temperature of -40°C~100°C TC, the device is guaranteed to operate normally.The analog voltage range of 3.30V refers to the voltage that can be input or ouput.This digital signal processor is included into the TMS320C54x series.In terms of its uses, it has 144 terminations.This device is powered by 1.8V's supply voltage.144 component pins are present.Its configuration includes 144 pins.There are a number of related parts that can be identified using the base part number 320VC5409.A specific design is present for the device in order for it to operate at the frequency of 80MHz.It adopts Surface Mount as its mounting way.The device can be classified as part of the Digital Signal Processors subcategory based on its specific characteristics.This device operates at a voltage as low as 1.71V.This device can handle a maximum voltage of 3.6V.Using 1.8V as the supply voltage, it operates.32kB data can be stored in the memory of this device.A 1.83.3V electric power source is used to power it.A further set of features can be provided by this electronic part for ALSO REQUIRES 3.3V SUPPLY as well.This device stores 16 information.
TMS320VC5409PGE-80 Features
Supplied in the 144-LQFP package
Operating supply voltage of 1.8V
TMS320VC5409PGE-80 Applications
There are a lot of Texas Instruments TMS320VC5409PGE-80 DSP applications.
  • Audio signal
  • Automatic analysis system of EEG or ECG
  • Encoding/broadcast
  • Speech processing and recognition
  • Sonar
  • Biomedical treatment
  • Video coding, audio coding
  • Medical imaging
  • Digital hardware
  • Boats
Step5Bar-code shipping tag
TMS320VC5409PGE-80
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Barrel Shifter
    YES
  • Internal Bus Architecture
    MULTIPLE
  • Non-Volatile Memory
    ROM (32kB)
  • Voltage - Core
    1.80V
  • Height
    1.6mm
  • Length
    20mm
  • Width
    20mm
  • Thickness
    1.4mm
  • Radiation Hardening
    No
  • RoHS Status
    ROHS3 Compliant
  • Lead Free
    Lead Free
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    144-LQFP
  • Number of Pins
    144
  • Weight
    1.290414g
  • Operating Temperature
    -40°C~100°C TC
  • Packaging
    Tray
  • Series
    TMS320C54x
  • JESD-609 Code
    e4
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    144
  • ECCN Code
    3A991.A.2
  • Type
    Fixed Point
  • Terminal Finish
    Nickel/Palladium/Gold (Ni/Pd/Au)
  • Additional Feature
    ALSO REQUIRES 3.3V SUPPLY
  • HTS Code
  • Subcategory
    Digital Signal Processors
  • Technology
    CMOS
  • Terminal Position
    QUAD
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Supply Voltage
    1.8V
  • Terminal Pitch
    0.5mm
  • Frequency
    80MHz
  • Base Part Number
    320VC5409
  • Pin Count
  • Operating Supply Voltage
    1.8V
  • Power Supplies
    1.83.3V
  • Interface
    Host Interface, McBSP
  • Max Supply Voltage
    3.6V
  • Min Supply Voltage
    1.71V
  • Memory Size
    32kB
  • RAM Size
    64kB
  • Number of Bits
    16
  • Bit Size
    16
  • Data Bus Width
    16b
  • Boundary Scan
    YES
  • Low Power Mode
  • RAM (words)
    32768
  • Voltage - I/O
    3.30V