  • TMS320LC549GGU-80
TMS320LC549GGU-80
advertisement
Manufacturer No:
TMS320LC549GGU-80
Manufacturer:
Texas Instruments
HK JDW NO:
815-TMS320LC549GGU-80
Package:
144-LFBGA
Datasheet:
TMS320LC549GGU-80
Description:
0.8mm CPLD TMS320C54x Series 320LC549 144 Pin 80MHz 3.3V 144-LFBGA
Purchasing and Inquiry
TMS320LC549GGU-80 Overview
It is a kind of electronic component that comes in a package of 144-LFBGA.Packaging way Tray is provided.Fixed Point's wide range of applications makes it ideal for a wide variety of applications.Surface Mount is mounted in a manner that allows it to be moved.As long as it is operated at the temperature of -40°C~100°C TC, it will operate normally.It refers to the analog voltage range of 3.30V that may be input or output.This digital signal processor is included into the TMS320C54x series.In order to use it, it has 144 terminations.It works with a voltage of 3.3V as a supply voltage.The 144 component has pins.The configuration of the device includes 144 pins.By using its base part number of 320LC549, many related parts can be identified.In order for the device to operate at 80MHz frequency, there is a specific design.Using Surface Mount as a mounting method, it is mounted.The device can be classified as part of the Digital Signal Processors subcategory based on its specific characteristics.This device operates at a voltage as low as 3V.There is a maximum voltage supply of 3.6V to this device.3.3V is the supply voltage for this device.
TMS320LC549GGU-80 Features
Supplied in the 144-LFBGA package
Operating supply voltage of 3.3V
TMS320LC549GGU-80 Applications
There are a lot of Texas Instruments TMS320LC549GGU-80 DSP applications.
  • Smart camera
  • Infrared
  • Digital hardware
  • Sonar
  • MP3 audio player
  • Consumer electronic gadgets
  • Instrument modeling
  • Vehicle electronics
  • Radio detection and rangin systems
  • Biomedical treatment
Step5Bar-code shipping tag
TMS320LC549GGU-80
    Select All
  • Mount
  • Package / Case
    144-LFBGA
  • Number of Pins
    144
  • Weight
    325.906118mg
  • Operating Temperature
    -40°C~100°C TC
  • Packaging
    Tray
  • Series
    TMS320C54x
  • Pbfree Code
    no
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    3 (168 Hours)
  • Number of Terminations
    144
  • Type
    Fixed Point
  • HTS Code
  • Subcategory
    Digital Signal Processors
  • Technology
    CMOS
  • Terminal Position
    BOTTOM
  • Terminal Form
    BALL
  • Supply Voltage
    3.3V
  • Terminal Pitch
    0.8mm
  • Frequency
    80MHz
  • Base Part Number
    320LC549
  • Pin Count
  • Operating Supply Voltage
    3.3V
  • Interface
    BSP, Host Interface
  • Max Supply Voltage
    3.6V
  • Min Supply Voltage
    3V
  • Bit Size
    16
  • Data Bus Width
    16b
  • Address Bus Width
    23
  • Boundary Scan
    YES
  • Low Power Mode
    YES
  • RAM (words)
    32768
  • Voltage - I/O
    3.30V
  • Barrel Shifter
  • Internal Bus Architecture
    MULTIPLE
  • Non-Volatile Memory
    ROM (32kB)
  • On Chip Data RAM
    64kB
  • Height Seated (Max)
    1.4mm
  • Length
    12mm