  • TMS320LC542PBK1-50
TMS320LC542PBK1-50
advertisement
Manufacturer No:
TMS320LC542PBK1-50
HK JDW NO:
815-TMS320LC542PBK1-50
Package:
128-LQFP
Description:
0.4mm 4kB CPLD TMS320C54x Series 320LC542 128 Pin 50MHz 3.3V 128-LQFP
Purchasing and Inquiry
TMS320LC542PBK1-50 Overview
It is a kind of electronic component available in the 128-LQFP package.It has a packaging style of Tray.Due to its Fixed Point membership, it is ideal for a wide range of applications.The mounting of the device is done in the direction of Surface Mount.It is recommended that the device operate at a temperature of -40°C~100°C TC to ensure its normal operation.In analog circuits, the analog voltage range 3.30V represents the voltage range that is available for input or output.This digital signal processor is included into the TMS320C54x series.The uses of this product can be terminated with 128.Using 3.3V as the supply voltage, it operates.Pins are available on the 128 component.128 pins can be found in its configuration.Several related parts can be identified using its base part number, 320LC542.In order for the device to operate at the frequency of 50MHz, it has been designed specifically.Using Surface Mount as a mounting method, it is mounted.According to its specific characteristics, this device is classified in the subcategory Digital Signal Processors.In this device, the minimum voltage is 3V.The maximum voltage supplied to this device amounts to 3.6V.This device is powered by 3.3V's supply voltage.Its memory can store 4kB data.Industrial environments utili1e 1 timers for accurate feedback and event activation.Interrupts caused by an external source cause 5 interrupts.
TMS320LC542PBK1-50 Features
Supplied in the 128-LQFP package
Operating supply voltage of 3.3V
5 external interrupts
TMS320LC542PBK1-50 Applications
There are a lot of Texas Instruments TMS320LC542PBK1-50 DSP applications.
  • Speech signal processing
  • MP3 audio player
  • Sound navigation and ranging systems
  • Audio
  • Voice recognition
  • Machinery and equipment
  • Electronic information engineering
  • Streaming music
  • Streaming videos
  • Geophysical processing
Step5Bar-code shipping tag
TMS320LC542PBK1-50
    Select All
  • Lifecycle Status
    ACTIVE (Last Updated: 1 week ago)
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    128-LQFP
  • Number of Pins
    128
  • Weight
    614.986205mg
  • Operating Temperature
    -40°C~100°C TC
  • Packaging
    Tray
  • Series
    TMS320C54x
  • JESD-609 Code
    e4
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Not For New Designs
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    128
  • ECCN Code
    3A991.A.2
  • Type
    Fixed Point
  • Terminal Finish
    Nickel/Palladium/Gold (Ni/Pd/Au)
  • Terminal Position
    QUAD
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Supply Voltage
    3.3V
  • Terminal Pitch
    0.4mm
  • Frequency
    50MHz
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    NOT SPECIFIED
  • Base Part Number
    320LC542
  • Pin Count
  • Qualification Status
    Not Qualified
  • Operating Supply Voltage
    3.3V
  • Interface
    BSP, HPI, TDM
  • Max Supply Voltage
    3.6V
  • Min Supply Voltage
    3V
  • Memory Size
    4kB
  • RAM Size
    20kB
  • Bit Size
    16
  • Data Bus Width
    16b
  • Rise Time
    2ns
  • Low Power Mode
  • Input Capacitance
    10pF
  • Integrated Cache
    NO
  • RAM (words)
    10000
  • Voltage - I/O
    3.30V
  • Number of Timers
    1
  • ROM Programmability
    MROM
  • Number of External Interrupts
    5
    MULTIPLE
  • Non-Volatile Memory
    ROM (4kB)
  • Height
    1.6mm
  • Length
    14mm
  • Width
    14mm
  • Thickness
    1.4mm