  • TMS320DM335ZCE216
TMS320DM335ZCE216
advertisement
Manufacturer No:
TMS320DM335ZCE216
Manufacturer:
Texas Instruments
HK JDW NO:
815-TMS320DM335ZCE216
Package:
337-LFBGA
Datasheet:
Description:
0.65mm CPLD TMS320DM3x, DaVinci? Series 320DM335 337 Pin 216MHz 1.3V 337-LFBGA
Purchasing and Inquiry
TMS320DM335ZCE216 Overview
The 337-LFBGA package contains these electronic components.There is a packaging method of Tube provided with it.With its association with Digital Media System-on-Chip (DMSoC), it is suitable for a wide range of applications.The machine is mounted in the way of Surface Mount in order to facilitate its operation.As long as it is operated at the temperature of 0°C~85°C TC, it will operate normally.The analog voltage range of 1.8V 3.3V refers to the input or output voltage.There are several digital signal processors in the TMS320DM3x, DaVinci? series, including this one.The 337 terminations are used for its uses.Using 1.3V as the supply voltage, it operates.There are pins on the 337 component.In its configuration, there are 337 pins.By using its base part number of 320DM335, many related parts can be identified.This device is designed specifically to operate at frequency 216MHz.Surface Mount is used as the mounting method.On the basis of its specific characteristics, this device can be classified as a Digital Signal Processors device.Devices like this can be powered with as little as 1.235V volts.A maximum voltage of 1.365V can be provided to this device.This device is powered by 1.3V's supply voltage.The 3 UART channels are configured to support asynchronous serial transmissions of data in a format and speed that can be configured.The architecture of this processor core is ARM.
TMS320DM335ZCE216 Features
Supplied in the 337-LFBGA package
Operating supply voltage of 1.3V
TMS320DM335ZCE216 Applications
There are a lot of Texas Instruments TMS320DM335ZCE216 DSP applications.
  • Vehicle electronics
  • Boats
  • Processing system
  • Digital communications
  • Telephone conversations
  • Computer vision technology
  • Instrument modeling
  • Seismology
  • Streaming videos
  • Automatic analysis system of EEG or ECG
Step5Bar-code shipping tag
TMS320DM335ZCE216
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    12 Weeks
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    337-LFBGA
  • Number of Pins
    337
  • Operating Temperature
    0°C~85°C TC
  • Packaging
    Tube
  • Series
    TMS320DM3x, DaVinci™
  • JESD-609 Code
    e1
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    3 (168 Hours)
  • Number of Terminations
    337
  • Type
    Digital Media System-on-Chip (DMSoC)
  • Terminal Finish
    Tin/Silver/Copper (Sn/Ag/Cu)
  • Subcategory
    Digital Signal Processors
  • Technology
    CMOS
  • Terminal Position
    BOTTOM
  • Terminal Form
    BALL
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Supply Voltage
    1.3V
  • Terminal Pitch
    0.65mm
  • Frequency
    216MHz
  • Base Part Number
    320DM335
  • Pin Count
  • Operating Supply Voltage
    1.3V
  • Interface
    ASP, EBI/EMI, I2C, SPI, UART, USB
  • Max Supply Voltage
    1.365V
  • Min Supply Voltage
    1.235V
  • Bit Size
    32
  • Core Architecture
    ARM
  • Format
    FIXED-POINT
  • Voltage - I/O
    1.8V 3.3V
  • Number of UART Channels
    3
  • Non-Volatile Memory
    ROM (8kB)
  • Voltage - Core
    1.30V