  • TMS320C6418ZTS600
TMS320C6418ZTS600
advertisement
Manufacturer No:
TMS320C6418ZTS600
Manufacturer:
Texas Instruments
HK JDW NO:
815-TMS320C6418ZTS600
Package:
288-BBGA, FCBGA
Datasheet:
Description:
1mm CPLD TMS320C6410/12/13/18 Series 320C6418 288 Pin 600MHz 1.4V 288-BBGA, FCBGA
Quantity:
In Stock : 2251
Step5Bar-code shipping tag
TMS320C6418ZTS600
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    6 Weeks
  • Lifecycle Status
    ACTIVE (Last Updated: 5 days ago)
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    288-BBGA, FCBGA
  • Number of Pins
    288
  • Weight
    2.57391g
  • Operating Temperature
    0°C~90°C TC
  • Packaging
    Tube
  • Series
    TMS320C6410/12/13/18
  • JESD-609 Code
    e1
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    4 (72 Hours)
  • Number of Terminations
    288
  • Termination
    SMD/SMT
  • ECCN Code
    3A991.A.2
  • Type
    Fixed Point
  • Terminal Finish
    Tin/Silver/Copper (Sn/Ag/Cu)
  • Additional Feature
    ALSO REQUIRES 3.3V SUPPLY
  • HTS Code
  • Subcategory
    Digital Signal Processors
  • Technology
    CMOS
  • Terminal Position
    BOTTOM
  • Terminal Form
    BALL
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Supply Voltage
    1.4V
  • Terminal Pitch
    1mm
  • Frequency
    600MHz
  • Base Part Number
    320C6418
  • Pin Count
  • Operating Supply Voltage
    3.3V
  • Interface
    Host Interface, I2C, McASP, McBSP
  • Max Supply Voltage
    3.46V
  • Min Supply Voltage
    1.36V
  • Number of I/O
    16
  • RAM Size
    544kB
  • Memory Type
    RAM
  • Number of Bits
    64
  • Bit Size
    32
  • Data Bus Width
    32b
  • Core Architecture
    TMS320
  • Boundary Scan
    YES
  • Low Power Mode
  • Integrated Cache
  • Voltage - I/O
    3.30V
  • Number of Timers
    3
  • Number of External Interrupts
    4
  • Barrel Shifter
    NO
  • Internal Bus Architecture
    MULTIPLE
  • Non-Volatile Memory
    External
  • Voltage - Core
    1.40V
  • Number of DMA Channels
    64
  • Height
    2.8mm
  • Length
    23mm
  • Width
    23mm
  • Thickness
    1.9mm