  • TMS320C6203BZNZ300
TMS320C6203BZNZ300
advertisement
Manufacturer No:
TMS320C6203BZNZ300
HK JDW NO:
815-TMS320C6203BZNZ300
Package:
352-BBGA, FCBGA
Datasheet:
Description:
1mm CPLD TMS320C62x Series 320C6203 352 Pin 300MHz 1.5V 352-BBGA, FCBGA
Purchasing and Inquiry
TMS320C6203BZNZ300 Overview
In electronic terms, it is a type of component that comes in the package of type 352-BBGA, FCBGA .A packaging way of Tray is provided.Due to its membership in Fixed Point, it is ideally suited for a wide range of uses.There is a mounting point for it along the direction of Surface Mount.Operating at the temperature of 0°C~90°C TC ensures its normal operation.The digital voltage range of 3.30V refers to the voltage that can be input or output.As part of the TMS320C62x series, this digital signal processor is included.In terms of its uses, it has 352 terminations.1.5V provides the supply voltage for it.There are pins on the 352 component.An overview of its configuration can be found in the section on 352 pins.Based on its base part number of 320C6203, many ralated parts can be found.300MHz is a frequency at which the device operates according to a specific design.In order to mount it, it utiliSurface Mountes the Surface Mount method.This device falls into the subcategory of Digital Signal Processors based on its specific characteristics.Devices like this can be powered with as little as 1.43V volts.There is a maximum voltage supply of 3.46V to this device.A supply voltage of 3.3V is required for its operation.A further set of features can be provided by this electronic part for ALSO REQUIRES 3.3V SUPPLY as well.
TMS320C6203BZNZ300 Features
Supplied in the 352-BBGA, FCBGA package
Operating supply voltage of 3.3V
TMS320C6203BZNZ300 Applications
There are a lot of Texas Instruments TMS320C6203BZNZ300 DSP applications.
  • Compression of videos
  • Sound navigation and ranging systems
  • Statistical signal processing
  • Audio compression
  • Electronic information engineering
  • Receivers
  • Image compression
  • Biomedical engineering
  • Digital camera
  • Tomography technology
Step5Bar-code shipping tag
TMS320C6203BZNZ300
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    352-BBGA, FCBGA
  • Number of Pins
    352
  • Operating Temperature
    0°C~90°C TC
  • Packaging
    Tray
  • Series
    TMS320C62x
  • JESD-609 Code
    e1
  • Pbfree Code
    no
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    4 (72 Hours)
  • Number of Terminations
    352
  • ECCN Code
    3A001.A.3
  • Type
    Fixed Point
  • Terminal Finish
    Tin/Silver/Copper (Sn/Ag/Cu)
  • Additional Feature
    ALSO REQUIRES 3.3V SUPPLY
    BALL
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Supply Voltage
    1.5V
  • Terminal Pitch
    1mm
  • Frequency
    300MHz
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    NOT SPECIFIED
  • Base Part Number
    320C6203
  • Pin Count
  • Qualification Status
    Not Qualified
  • Operating Supply Voltage
    3.3V
  • Interface
    McBSP
  • Max Supply Voltage
    3.46V
  • Min Supply Voltage
    1.43V
  • RAM Size
    896kB
  • Data Bus Width
    16b
  • Address Bus Width
    22
  • RAM (words)
    524288
  • Voltage - I/O
    3.30V
    MULTIPLE
  • Non-Volatile Memory
    External
  • Voltage - Core
    1.50V
  • Height Seated (Max)
    2.8mm
  • Length
    27mm