  • TMS320C6203BGNZ173
TMS320C6203BGNZ173
advertisement
Manufacturer No:
TMS320C6203BGNZ173
Manufacturer:
Texas Instruments
HK JDW NO:
815-TMS320C6203BGNZ173
Package:
352-BBGA, FCBGA
Datasheet:
Description:
1mm CPLD TMS320C62x Series 320C6203 352 Pin 173MHz 1.7V 352-BBGA, FCBGA
Purchasing and Inquiry
TMS320C6203BGNZ173 Overview
An electronic component available in package 352-BBGA, FCBGA.Packaging way Tray is provided.Due to its Fixed Point membership, it is ideal for a wide range of applications.It is mounted in the way of Surface Mount.As long as it is operated at the temperature of 0°C~90°C TC, it will operate normally.In analog circuits, the analog voltage range 3.30V represents the voltage range that is available for input or output.TMS320C62x series digital signal processors contain this digital signal processor.The terminations for its uses are 352.It operates with the supply voltage of 1.7V.There are 352 component pins.The configuration of this board includes 352 pins.The base part number 320C6203 allows identification of a wide range of related parts.A specific design is present for the device in order for it to operate at the frequency of 173MHz.Using Surface Mount as a mounting method, it is mounted.The device can be classified as part of the Digital Signal Processors subcategory based on its specific characteristics.In this device, the minimum voltage is 1.65V.The maximum voltage for this device is 3.46V.The device operates with a supply voltage of 3.3V.This electronic part can also provide additional features to ALSO REQUIRES 3.3V SUPPLY.
TMS320C6203BGNZ173 Features
Supplied in the 352-BBGA, FCBGA package
Operating supply voltage of 3.3V
TMS320C6203BGNZ173 Applications
There are a lot of Texas Instruments TMS320C6203BGNZ173 DSP applications.
  • Instrument modeling
  • Audio
  • Digital communications
  • Medical imaging
  • Image compression
  • Consumer electronic gadgets
  • Electronic information engineering
  • House construction
  • Dam design
  • Video coding, audio coding
Step5Bar-code shipping tag
TMS320C6203BGNZ173
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    352-BBGA, FCBGA
  • Number of Pins
    352
  • Weight
    3.010011g
  • Operating Temperature
    0°C~90°C TC
  • Packaging
    Tray
  • Series
    TMS320C62x
  • Pbfree Code
    no
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    4 (72 Hours)
  • Number of Terminations
    352
  • ECCN Code
    3A001.A.3
  • Type
    Fixed Point
  • Additional Feature
    ALSO REQUIRES 3.3V SUPPLY
  • HTS Code
  • Subcategory
    Digital Signal Processors
  • Technology
    CMOS
  • Terminal Position
    BOTTOM
  • Terminal Form
    BALL
  • Supply Voltage
    1.7V
  • Terminal Pitch
    1mm
  • Frequency
    173MHz
  • Base Part Number
    320C6203
  • Pin Count
  • Operating Supply Voltage
    3.3V
  • Interface
    McBSP
  • Max Supply Voltage
    3.46V
  • Min Supply Voltage
    1.65V
  • RAM Size
    896kB
  • Bit Size
    32
  • Data Bus Width
    16b
  • Address Bus Width
    22
  • Boundary Scan
    YES
  • Low Power Mode
    YES
  • RAM (words)
    524288
  • Voltage - I/O
    3.30V
  • Barrel Shifter
    NO
  • Internal Bus Architecture
    MULTIPLE
  • Non-Volatile Memory
    External
  • Voltage - Core
    1.50V
  • Height Seated (Max)
    2.8mm
  • Length
    27mm