  • TMS320BC52PJA57G4
TMS320BC52PJA57G4
advertisement
Manufacturer No:
TMS320BC52PJA57G4
HK JDW NO:
815-TMS320BC52PJA57G4
Package:
100-BQFP
Datasheet:
Description:
0.65mm 5V 8kB CPLD TMS320C5x Series TMS320BC52 100 Pin 57MHz 5V 100-BQFP
Purchasing and Inquiry
TMS320BC52PJA57G4 Overview
It is a kind of electronic component available in the 100-BQFP package.Packaging method Tray is provided.Its Fixed Point status makes it ideal for a wide range of applications.There is a mounting point for it along the direction of Surface Mount.It is important that the device is operated at a temperature of -40°C~85°C TA in order to ensure its normal functioning.The analog voltage range of 5.00V refers to the input or output voltage.As part of the TMS320C5x series, this digital signal processor is included.Its uses have 100 terminations.This device is powered by 5V's supply voltage.The 100 component has pins.Its configuration includes 100 pins.By using its base part number of TMS320BC52, many related parts can be identified.In order for the device to operate at the frequency of 57MHz, it has been designed specifically.Surface Mount is the method of mounting it.The device can be classified under the subcategory Digital Signal Processors based on its specific characteristics.It operates with the supply voltage of 5V.In its memory, this device can store 8kB data.Electricity is supplied by 5V.
TMS320BC52PJA57G4 Features
Supplied in the 100-BQFP package
Operating supply voltage of 5V
TMS320BC52PJA57G4 Applications
There are a lot of Texas Instruments TMS320BC52PJA57G4 DSP applications.
  • Receivers
  • Radio detection and rangin systems
  • 3D tomography and imaging processing
  • Audio synthesis
  • TVs
  • Audio signal
  • Encoding/broadcast
  • Seismology
  • Sonar
  • Processing system
Step5Bar-code shipping tag
TMS320BC52PJA57G4
  • Package / Case
    100-BQFP
  • Number of Pins
    100
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C TA
  • Series
    TMS320C5x
  • JESD-609 Code
    e4
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    4 (72 Hours)
  • Number of Terminations
    100
  • Terminal Finish
    Nickel/Palladium/Gold (Ni/Pd/Au)
  • Terminal Position
    QUAD
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Supply Voltage
    5V
  • Terminal Pitch
    0.65mm
  • Frequency
    57MHz
  • Base Part Number
    TMS320BC52
  • Pin Count
  • Operating Supply Voltage
    5V
  • Power Supplies
    5V
  • Interface
    BSP, SSP
  • Memory Size
    8kB
  • RAM Size
    2.1kB
  • Bit Size
    16
  • Address Bus Width
    16
  • Low Power Mode
  • RAM (words)
    1056
  • Voltage - I/O
    5.00V
  • Non-Volatile Memory
    ROM (8kB)
  • On Chip Data RAM
    2kB
  • Height Seated (Max)
    3.1mm
  • Length
    20mm