  • TMS320BC51PZA57
TMS320BC51PZA57
advertisement
Manufacturer No:
TMS320BC51PZA57
Manufacturer:
Texas Instruments
HK JDW NO:
815-TMS320BC51PZA57
Package:
100-LQFP
Datasheet:
TMS320BC51PZA57
Description:
0.5mm 5V 16kB CPLD TMS320C5x Series TMS320BC51 100 Pin 57MHz 5V 100-LQFP
Purchasing and Inquiry
TMS320BC51PZA57 Overview
An electronic component available in package 100-LQFP.The packaging way is Tray.Due to its Fixed Point membership, it is ideal for a wide range of applications.The mounting is carried out in the direction of Surface Mount.If it is operating at the temperature of -40°C~85°C TA, then it will be operating normally.It refers to the analog voltage range of 5.00V that may be input or output.This digital signal processor is part of the TMS320C5x series.100 terminations are available for its use.This device is powered by 5V's supply voltage.Pins are present on the 100 component.The configuration of this board includes 100 pins.Based on its base part number of TMS320BC51, many ralated parts can be found.To operate at 57MHz frequency, the device has a specific design.The mounting method of the device is Surface Mount.This device falls into the subcategory of Digital Signal Processors based on its specific characteristics.Devices like this can be powered with as little as 4.75V volts.A maximum voltage of 5.25V can be provided to this device.Using 5V as the supply voltage, it operates.Its memory is capable of storing 16kB data.5V electric power supplies it.With this electronic part, additional features of 1K WORDS DATA/PROG RAM can also be provided.
TMS320BC51PZA57 Features
Supplied in the 100-LQFP package
Operating supply voltage of 5V
TMS320BC51PZA57 Applications
There are a lot of Texas Instruments TMS320BC51PZA57 DSP applications.
  • Radio detection and rangin systems
  • Financial signals
  • MP3 audio player
  • Vehicle electronics
  • Speech signal processing
  • Seismology
  • Sound navigation and ranging systems
  • Digital hardware
  • Remote sensing image processing technology
  • Digital image processing
Step5Bar-code shipping tag
TMS320BC51PZA57
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    100-LQFP
  • Number of Pins
    100
  • Weight
    635.596308mg
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C TA
  • Packaging
    Tray
  • Series
    TMS320C5x
  • JESD-609 Code
    e4
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    100
  • ECCN Code
    3A001.A.3
  • Type
    Fixed Point
  • Terminal Finish
    Nickel/Palladium/Gold (Ni/Pd/Au)
  • Additional Feature
    1K WORDS DATA/PROG RAM
  • HTS Code
  • Subcategory
    Digital Signal Processors
  • Technology
    CMOS
  • Terminal Position
    QUAD
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Supply Voltage
    5V
  • Terminal Pitch
    0.5mm
  • Frequency
    57MHz
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    NOT SPECIFIED
  • Base Part Number
    TMS320BC51
  • Pin Count
  • Qualification Status
    Not Qualified
  • Operating Supply Voltage
    5V
  • Power Supplies
    5V
  • Interface
    BSP, SSP, TDM
  • Max Supply Voltage
    5.25V
  • Min Supply Voltage
    4.75V
  • Memory Size
    16kB
  • RAM Size
    4.1kB
  • Bit Size
    16
  • Data Bus Width
    16b
  • Address Bus Width
    16
  • Boundary Scan
    YES
  • Low Power Mode
    YES
  • RAM (words)
    2080
  • Voltage - I/O
    5.00V
  • Barrel Shifter
  • Internal Bus Architecture
    MULTIPLE
  • Non-Volatile Memory
    ROM (16kB)
  • On Chip Data RAM
    4kB
  • Height Seated (Max)
    1.6mm
  • Length
    14mm