  • TMS-127-02-G-D
TMS-127-02-G-D
advertisement
Manufacturer No:
TMS-127-02-G-D
Manufacturer:
Samtec Inc.
HK JDW NO:
680-TMS-127-02-G-D
Package:
Datasheet:
Description:
2-Row BOARD CONNECTOR Through Hole Bronze NYLON
Step5Bar-code shipping tag
TMS-127-02-G-D
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Plating Thickness
    10μin
  • REACH SVHC
    No SVHC
  • RoHS Status
    ROHS3 Compliant
  • Factory Lead Time
    3 Weeks
  • Contact Material
    Bronze
  • Contact Plating
    Gold
  • Mount
    Through Hole
  • Insulation Material
    NYLON
  • Published
    2012
  • JESD-609 Code
    e4
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Termination
    Through Hole
  • Connector Type
    BOARD CONNECTOR
  • Number of Rows
    2
  • Gender
    Male
  • Subcategory
    Headers and Edge Type Connectors
  • MIL Conformance
    NO
  • DIN Conformance
    NO
  • IEC Conformance
  • Filter Feature
  • Mixed Contacts
  • Option
    GENERAL PURPOSE
  • Pitch
    1.27mm
  • Number of Conductors
    ONE
  • Reference Standard
    UL
  • Reliability
    COMMERCIAL
  • Number Of PCB Rows
    2
  • Number of Contacts
    54
  • PCB Contact Pattern
    RECTANGULAR
  • Mating Information
    MULTIPLE MATING PARTS AVAILABLE
  • Body Breadth
    0.196 inch
  • Operating Temperature (Min)
    -55°C
  • Rated Current (Signal)
    5A
  • Contact Style
    SQ PIN-SKT
  • Row Spacing
    2.54 mm