  • TMOV20RP550M
TMOV20RP550M
advertisement
Manufacturer No:
TMOV20RP550M
Manufacturer:
Littelfuse Inc.
HK JDW NO:
461-TMOV20RP550M
Package:
Disc 20mm 3-Lead
Datasheet:
TMOV20RP550M
Description:
Quantity:
In Stock : 30
Share
Qty
Unit Price
Ext Price
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
Product Details
Step5Bar-code shipping tag
TMOV20RP550M
    18 Weeks
  • Mount
    Radial, Through Hole
  • Package / Case
    Disc 20mm 3-Lead
  • Terminal Shape
    WIRE
  • Operating Temperature
    -55°C~85°C TA
  • Packaging
    Bulk
  • Series
    iTMOV®
  • Published
    2011
  • JESD-609 Code
    e3
  • Feature
    Thermally Protected
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    3
  • Terminal Finish
    Tin (Sn)
  • Voltage - Rated
    1.001kV
  • Capacitance
    300pF
  • Subcategory
    Non-linear Resistors
  • Technology
    METAL OXIDE FILM
  • Depth
    12mm
  • Resistor Type
    VARISTOR
  • Reach Compliance Code
    unknown
  • Voltage - Rated AC
    550V
  • Max Output Current
    10kA
  • Number of Circuits
    1
  • Max Voltage Rating (AC)
    550V
  • Max Voltage Rating (DC)
    715V
  • Lead/Base Style
    Radial
  • Clamping Voltage
    1.5kV
  • Max Surge Current
    10kA
  • Capacitance @ Frequency
    300pF @ 1MHz
  • Varistor Voltage (Max)
    1.001kV
  • Energy
    360J
  • Varistor Voltage (Min)
    819V
  • Varistor Voltage
    910V
  • Maximum DC Volts
    715V
  • Clamping Current
    100A
  • Diameter
    20mm