  • TMOV14RP420EL3T7
TMOV14RP420EL3T7
advertisement
Manufacturer No:
TMOV14RP420EL3T7
Manufacturer:
Littelfuse
HK JDW NO:
461-TMOV14RP420EL3T7
Package:
Disc 14mm
Datasheet:
TMOV14RP420EL3T7
Description:
VARISTOR 680V 6KA DISC 14MM
Step5Bar-code shipping tag
TMOV14RP420EL3T7
    Select All
  • Reach Compliance Code
    unknown
  • Number of Circuits
    1
  • Max Voltage Rating (AC)
    420V
  • Max Voltage Rating (DC)
    560V
  • Max Surge Current
    6kA
  • Capacitance @ Frequency
    300pF @ 1MHz
  • Varistor Voltage (Max)
    748V
  • Energy
    160J
  • Varistor Voltage (Min)
    612V
  • Varistor Voltage (Typ)
    680V
  • Maximum AC Volts
    420V
  • Varistor Voltage
    680V
  • RoHS Status
    ROHS3 Compliant
  • Factory Lead Time
    18 Weeks
  • Mount
  • Package / Case
    Disc 14mm
  • Operating Temperature
    -55°C~85°C TA