  • TMOV14RP175EL3T7
TMOV14RP175EL3T7
advertisement
Manufacturer No:
TMOV14RP175EL3T7
Manufacturer:
Littelfuse
HK JDW NO:
461-TMOV14RP175EL3T7
Package:
Disc 14mm
Datasheet:
TMOV14RP175EL3T7
Description:
VARISTOR 270V 6KA DISC 14MM
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
TMOV14RP175EL3T7
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    18 Weeks
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    Disc 14mm
  • Operating Temperature
    -55°C~85°C TA
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2014
  • Series
    TMOV®
  • Feature
    Thermally Protected
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Subcategory
    Non-linear Resistors
  • Resistor Type
    VARISTOR
  • Reach Compliance Code
    unknown
  • Number of Circuits
    1
  • Max Voltage Rating (AC)
    175V
  • Max Voltage Rating (DC)
    225V
  • Max Surge Current
    6kA
  • Capacitance @ Frequency
    700pF @ 1MHz
  • Varistor Voltage (Max)
    297V
  • Energy
    70J
  • Varistor Voltage (Min)
    243V
  • Varistor Voltage (Typ)
    270V
  • Maximum AC Volts
    175V
  • Varistor Voltage
    270V