  • TMK105B7472KV-F
TMK105B7472KV-F
advertisement
Manufacturer No:
TMK105B7472KV-F
Manufacturer:
Taiyo Yuden
HK JDW NO:
782-TMK105B7472KV-F
Package:
0402 (1005 Metric)
Datasheet:
TMK105B7472KV-F
Purchasing and Inquiry
TMK105B7472KV-F Overview
Programs on this device are of 0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm size/dimension.A substance's temperature coefficient of resistance is generally defined as how its electrical resistance changes with per degree change in temperature.Powered by voltage of 25V, it can be operated with a voltage of rated DC.
TMK105B7472KV-F Features
a size/dimension of 0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm
with X7R being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 25V
TMK105B7472KV-F Applications
There are a lot of Taiyo Yuden TMK105B7472KV-F applications of ceramic capacitors.
  • General electronic equipment
  • Servers, PCs, tablets
  • Power supply circuit
  • Mobile devices
Step5Bar-code shipping tag
TMK105B7472KV-F
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Height
    500μm
  • Thickness (Max)
    0.022 0.55mm
  • Thickness
    558.8μm
  • Radiation Hardening
    No
  • REACH SVHC
    Unknown
  • RoHS Status
    ROHS3 Compliant
  • Factory Lead Time
    17 Weeks
  • Contact Plating
    Tin
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount, MLCC
  • Package / Case
    0402 (1005 Metric)
  • Terminal Shape
    WRAPAROUND
  • Number of Pins
    2
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Series
    M
  • Size / Dimension
    0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm
  • Tolerance
    ±10%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    SMD/SMT
  • ECCN Code
    EAR99
  • Temperature Coefficient
    X7R
  • Composition
    Ceramic
  • Applications
    General Purpose
  • Capacitance
    4700pF
  • Voltage - Rated DC
    25V
  • Packing Method
    TAPE, PAPER
  • Depth
    500μm
  • Case Code (Metric)
    1005
  • Case Code (Imperial)
    0402
  • Temperature Characteristics Code
    X7R
  • Multilayer
    Yes
  • Voltage
    25V