  • TM7EW503
TM7EW503
advertisement
Manufacturer No:
TM7EW503
Manufacturer:
Nidec Copal Electronics
HK JDW NO:
184-TM7EW503
Package:
Datasheet:
TM7EW503
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
TM7EW503
technical specifications, attributes, parameters and parts with similar specifications to TM7EW503 .
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    9 Weeks
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Weight
    500mg
  • Resistive Material
    Cermet
  • Packaging
    Bulk
  • Series
    TM-7
  • Published
    2012
  • Size / Dimension
    Round - 0.283Dia x 0.272 H 7.20mmx6.90mm
  • Tolerance
    ±10%
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Termination
    PC Pin
  • Temperature Coefficient
    ±100ppm/°C
  • Resistance
    50kOhms
  • Max Operating Temperature
    120°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • Composition
    Cermet
  • Color
    Blue
  • Power (Watts)
    0.5W 1/2W
  • Max Power Dissipation
    500mW
  • Termination Style
    PC Pins
  • Adjustment Type
    Top Adjustment
  • Number of Turns
    3
  • Diameter
    7.2mm
  • Height
    6.9088mm