  • TM11R-88-35S-300
TM11R-88-35S-300
advertisement
Manufacturer No:
TM11R-88-35S-300
Manufacturer:
Hirose Electric Co Ltd
HK JDW NO:
355-TM11R-88-35S-300
Package:
Datasheet:
TM11R-88-35S-300
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
TM11R-88-35S-300
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mount
    Free Hanging
  • Mounting Type
    Free Hanging (In-Line)
  • Insulation Material
    POLYBUTYLENE TEREPHTHALATE
  • Series
    TM-W
  • Published
    2006
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Connector Type
    Jack to Cable
  • Color
    Multiple
  • Number of Rows
    1
  • Subcategory
    Telecom and Datacom Connectors
  • Contact Finish - Mating
    AU
  • Total Number of Contacts
    8
  • Shielding
    Unshielded
  • Reach Compliance Code
    unknown
  • Reference Standard
    UL
  • Reliability
    COMMERCIAL
  • Operating Temperature (Max)
    60°C
  • Body Breadth
    0.894 inch
  • Contact Gender
    MALE
  • Operating Temperature (Min)
    -25°C
  • Body Depth
    0.551 inch
  • Rated Current (Signal)
    0.5A
  • Contact Style
    TELCOM, MODULAR
  • Body/Shell Style
    RECEPTACLE
  • Termination Type
    WIRE
  • Cable Type
    Flat, Straight Cable
  • Wire/Cable Type
    Flat
  • Number of Ports
    1
  • Number of Positions/Contacts
    8p8c (RJ45, Ethernet)
  • Length
    0.98' 300.0mm