  • TLVY42N1P2-34
TLVY42N1P2-34
advertisement
Manufacturer No:
TLVY42N1P2-34
HK JDW NO:
879-TLVY42N1P2-34
Package:
Radial
Datasheet:
TLVY42N1P2-34
Description:
LED YELLOW CLEAR 3.4MM ROUND T/H
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
TLVY42N1P2-34
  • Factory Lead Time
    14 Weeks
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    Radial
  • Number of Pins
    2
  • Shape
    CYLINDRICAL
  • Packaging
    Bulk
  • Published
    2013
  • Number of Terminations
    2
  • Color
    Yellow
  • Additional Feature
    HIGH RELIABILITY
  • Subcategory
    Visible LEDs
  • Packing Method
    BAG
  • Number of Functions
    1
  • Reach Compliance Code
    unknown
  • Operating Temperature (Max)
    100°C
  • Operating Temperature (Min)
    -40°C
  • Configuration
    Standard
  • Voltage - Forward (Vf) (Typ)
    2.4V
  • Viewing Angle
    170°
  • Optoelectronic Device Type
    SINGLE COLOR LED
  • Current - Test
    15mA
  • Lens Style
    Round with Flat Top
  • Lens Size
    3.40mm Dia
  • Luminous Intensity
    50 mcd
  • Lens Transparency
    Clear
  • Wavelength - Peak
    585nm
  • Forward Current-Max
    0.03A
  • Forward Voltage-Max
    3V
  • Wavelength - Dominant
    588nm
  • T-code
    T-1
  • Reverse Voltage-Max
    6V
  • Height
    3.2mm