  • TLV320AIC32IRHBRG4
TLV320AIC32IRHBRG4
advertisement
Manufacturer No:
TLV320AIC32IRHBRG4
HK JDW NO:
815-TLV320AIC32IRHBRG4
Package:
32-VFQFN Exposed Pad
Purchasing and Inquiry
TLV320AIC32IRHBRG4 Overview
It is supplied in the 32-VFQFN Exposed Pad package for the purpose of space saving. Tape & Reel (TR) packaging method is used. It can perform highly efficiently in various applications since it is a type of Stereo Audio. The mounting type is Surface Mount. Operating performance -40°C~85°C permits it to function normally. It is integrated with 2 / 2 ADCs / DACs. There is a voltage supply of 2.7V~3.6V to the analog circuit. Digital circuits are powered by 1.65V~1.95V supply voltages. Transmission lines have 32 terminations, which prevent signals from re-emitted. In electronic terms, it is a kind of 32-pin device. It is configured with 32 pins. Its base part number TLV320AIC32 can be used to find more related parts. 3.6V is the maximum value of supply voltage. It is classified as a Other Consumer ICs electronic part. It is recommended that the supply voltage is maintained at 2.7V. It can be operated from a voltage of 3.3V. The device has 6 analog inputs. It is possible to sample analog values from numerical values through 2 DAC channels.
TLV320AIC32IRHBRG4 Features
Embedded in the 32-VFQFN Exposed Pad package
Operating temperature of -40°C~85°C
2 / 2 ADCs / DACs
6 analog inputs
TLV320AIC32IRHBRG4 Applications
There are a lot of Texas Instruments TLV320AIC32IRHBRG4 CODECs Interface ICs applications.
  • Backstop gauging
  • Filling
  • Robotics
  • Printing
  • Ships navigation
  • CPU memory location identification
  • Speed synchronization of multiple motors in industries
  • Sawmills
  • Translating the decimal values to the binary
  • Magnetic positional control
Step5Bar-code shipping tag
TLV320AIC32IRHBRG4
  • Factory Lead Time
    8 Weeks
  • Lifecycle Status
    ACTIVE (Last Updated: 4 days ago)
  • Package / Case
    32-VFQFN Exposed Pad
  • Number of Pins
    32
  • Weight
    72.206235mg
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C
  • JESD-609 Code
    e4
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    2 (1 Year)
  • Number of Terminations
    32
  • Terminal Finish
    Nickel/Palladium/Gold (Ni/Pd/Au)
  • Terminal Position
    QUAD
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Base Part Number
    TLV320AIC32
  • Pin Count
  • Operating Supply Voltage
    3.3V
  • Interface
    2-Wire, I2C, I2S, Serial
  • Max Supply Voltage
    3.6V
  • Min Supply Voltage
    2.7V
  • Data Interface
    PCM Audio Interface
  • Sampling Rate
    96 ksps
  • Voltage - Supply, Analog
    2.7V~3.6V
  • Voltage - Supply, Digital
    1.65V~1.95V
  • Power Consumption
    14mW
  • Max Output Power
    500mW
  • Signal to Noise Ratio (SNR)
    92 dB
  • Resolution (Bits)
    24 b
  • Number of DAC Channels
    2
  • Number of Analog Inputs
    6
  • Sigma Delta
  • Number of ADCs / DACs
    2 / 2
  • Dynamic Range, ADCs / DACs (db) Typ
    92 / 100
  • S/N Ratio, ADCs / DACs (db) Typ
    92 / 100
  • Height
    1mm
  • Length
    5mm
  • Width
    5mm