  • TLV320AIC3256IYZFT
TLV320AIC3256IYZFT
advertisement
Manufacturer No:
TLV320AIC3256IYZFT
HK JDW NO:
815-TLV320AIC3256IYZFT
Package:
42-UFBGA, DSBGA
Purchasing and Inquiry
TLV320AIC3256IYZFT Overview
It is supplied in the 42-UFBGA, DSBGA package for the purpose of space saving. The packaging way of Tape & Reel (TR) is adopted. In numerous applications, this electronic part can deliver high-efficiency performance as a type of Stereo Audio. As far as mounting types are concerned, it uses Surface Mount. It is able to operate normally when the operating performance is set at -40°C~85°C. It features 2 / 2 ADCs / DACs. An analog circuit is supplied with a voltage of 1.5V~1.95V. Supply voltage is set to 1.26V~1.95V for the digital circuit. There are 42 terminations used to prevent signals from reflecting off the end of the transmission line. In electronic terms, it is a kind of 42-pin device. It has a configuration of 42 pins. Its base part number TLV320AIC3256 can be used to find more related parts. Using the Surface Mount technology, it is mounted to a PCB. In order for the supply voltage to be maintained at 3.6V, it should be set to its maximum value. Analog signals are converted to digital signals by means of 2 A/D converters. There is subcategory Other Consumer ICs for this electronic part. Minimum supply voltage should remain at 1.1V. Power supplies of 1.8V are used. This electronic part belonging to the family of PowerTune? series is well suited for a wide range of applications. 6 analog inputs are available on this device. There are 4 analog outputs on this device.
TLV320AIC3256IYZFT Features
Embedded in the 42-UFBGA, DSBGA package
Operating temperature of -40°C~85°C
2 / 2 ADCs / DACs
2 A/D converters
6 analog inputs
4 analog outputs
TLV320AIC3256IYZFT Applications
There are a lot of Texas Instruments TLV320AIC3256IYZFT CODECs Interface ICs applications.
  • Web tensioning
  • Multiplication
  • Linear measurement
  • Analog to digital conversion in the analog decoder
  • Material handling
  • Metal forming & fabrication
  • Linear distance measurement
  • Medical industry
  • Demultiplexing
  • Steel mills
Step5Bar-code shipping tag
TLV320AIC3256IYZFT
  • Max Supply Voltage
    3.6V
  • Min Supply Voltage
    1.1V
  • Data Interface
    I²C, Serial, SPI™
  • Sampling Rate
    192 ksps
  • Voltage - Supply, Analog
    1.5V~1.95V
  • Voltage - Supply, Digital
    1.26V~1.95V
  • Power Consumption
    5mW
  • Number of A/D Converters
    2
  • Resolution (Bits)
    32 b
  • Number of Analog Inputs
    6
  • Sigma Delta
    Yes
  • Number of ADCs / DACs
    2 / 2
  • Dynamic Range, ADCs / DACs (db) Typ
    93 / 100
  • S/N Ratio, ADCs / DACs (db) Typ
    93 / 100
  • Number of Analog Outputs
    4
  • Height
    625μm
  • Length
    3.75mm
  • Width
    3.25mm
  • Radiation Hardening
    No
  • RoHS Status
    ROHS3 Compliant
  • Lead Free
    Lead Free
  • Factory Lead Time
    6 Weeks
  • Lifecycle Status
    ACTIVE (Last Updated: 1 week ago)
  • Mount
  • Package / Case
    42-UFBGA, DSBGA
  • Number of Pins
    42
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Series
    PowerTune™
  • JESD-609 Code
    e1
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    42
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Tin/Silver/Copper (Sn/Ag/Cu)
  • Subcategory
    Other Consumer ICs
  • Technology
    CMOS
  • Terminal Position
    BOTTOM
  • Terminal Form
    BALL
  • Number of Functions
    1
  • Terminal Pitch
    0.5mm
  • Base Part Number
    TLV320AIC3256
  • Pin Count
  • Power Supplies
    1.8V