  • TLV320AIC23BIPWRG4
TLV320AIC23BIPWRG4
advertisement
Manufacturer No:
TLV320AIC23BIPWRG4
Manufacturer:
Texas Instruments
HK JDW NO:
815-TLV320AIC23BIPWRG4
Package:
28-TSSOP (0.173, 4.40mm Width)
Purchasing and Inquiry
TLV320AIC23BIPWRG4 Overview
In order to save space, it is packaged in the 28-TSSOP (0.173, 4.40mm Width) package. The packaging way of Tape & Reel (TR) is adopted. Its Stereo Audio type ensures high-efficiency performance in a range of applications. As far as mounting types are concerned, it uses Surface Mount. At -40°C~85°C, it can operate normally. It features 2 / 2 ADCs / DACs. The analog circuit is provided with the supply voltage of 2.7V~3.6V. The digital circuit is provided with the supply voltage of 1.42V~3.6V. There are 28 terminations used to prevent signals from reflecting off the end of the transmission line. In terms of electronics, it is a 28-pin device. With 28 pins, it is configured. Find more related parts by using its base part number TLV320AIC23. Ideally, the supply voltage should remain at 3.6V. Digital signals are converted from analog signals using 2 A/D converters. It is classified under the subcategory of Other Consumer ICs. Supply voltage should be maintained at 1.42V. The device is equipped with 3 analog inputs. It features 4 analog outputs. In this ADC, there are 1 channels, which represent the number of analog values that can be read at once.
TLV320AIC23BIPWRG4 Features
Embedded in the 28-TSSOP (0.173, 4.40mm Width) package
Operating temperature of -40°C~85°C
2 / 2 ADCs / DACs
2 A/D converters
3 analog inputs
4 analog outputs
TLV320AIC23BIPWRG4 Applications
There are a lot of Texas Instruments TLV320AIC23BIPWRG4 CODECs Interface ICs applications.
  • Robotic arms
  • Metal forming & fabrication
  • Steel mills
  • Half adders
  • Stagecraft
  • Robotics
  • Autonomous vehicles & robots
  • Feature extraction
  • High-performance memory system
  • Multiplication
Step5Bar-code shipping tag
TLV320AIC23BIPWRG4
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Number of Analog Outputs
    4
  • Height
    1.2mm
  • Length
    9.7mm
  • Width
    4.4mm
  • Thickness
    1mm
  • Radiation Hardening
    No
  • RoHS Status
    ROHS3 Compliant
  • Lead Free
    Lead Free
  • Factory Lead Time
    6 Weeks
  • Lifecycle Status
    ACTIVE (Last Updated: 3 days ago)
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    28-TSSOP (0.173, 4.40mm Width)
  • Surface Mount
    YES
  • Number of Pins
    28
  • Weight
    117.508773mg
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • JESD-609 Code
    e4
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    28
  • ECCN Code
    EAR99
  • Type
    Stereo Audio
  • Terminal Finish
    Nickel/Palladium/Gold (Ni/Pd/Au)
  • Subcategory
    Other Consumer ICs
  • Terminal Position
    DUAL
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Number of Functions
    1
  • Terminal Pitch
    0.65mm
  • Base Part Number
    TLV320AIC23
  • Pin Count
  • Interface
    2-Wire, I2C, SPI, Serial
  • Max Supply Voltage
    3.6V
  • Min Supply Voltage
    1.42V
  • Data Interface
    I2C
  • Sampling Rate
    96 ksps
  • Voltage - Supply, Analog
    2.7V~3.6V
  • Voltage - Supply, Digital
    1.42V~3.6V
  • Power Consumption
    23mW