  • TLV2543INE4
TLV2543INE4
advertisement
Manufacturer No:
TLV2543INE4
Manufacturer:
Texas Instruments
HK JDW NO:
815-TLV2543INE4
Package:
N
Datasheet:
Description:
12 Bit 2.54mm ADC 3.3V N
Step5Bar-code shipping tag
TLV2543INE4
  • Package / Case
    N
  • Surface Mount
    NO
  • Number of Pins
    20
  • JESD-609 Code
    e4
  • Pbfree Code
    yes
  • Number of Terminations
    20
  • ECCN Code
    EAR99
  • Max Operating Temperature
    85°C
  • Min Operating Temperature
    -40°C
  • Technology
    CMOS
  • Terminal Position
    DUAL
  • Terminal Form
    THROUGH-HOLE
  • Number of Functions
    1
  • Supply Voltage
    3.3V
  • Terminal Pitch
    2.54mm
  • Pin Count
  • Operating Supply Voltage
    3.6V
  • Number of Channels
    11
  • Interface
    SPI, Serial
  • Power Dissipation-Max
    3.3mW
  • Nominal Supply Current
    1mA
  • Number of Bits
    12
  • Supply Type
    Single
  • Resolution
    1.5 B
  • Sampling Rate
    66 ksps
  • Number of Analog In Channels
    11
  • Power Consumption
    3.3mW
  • Linearity Error-Max (EL)
    0.0244%
  • Integral Nonlinearity (INL)
    1 LSB
  • Sample and Hold / Track and Hold
    SAMPLE
  • Number of Converters
    1
  • Conversion Rate
    66 ksps
  • Max Supply Voltage (DC)
    3.6V
  • Min Supply Voltage (DC)
    3V
  • Length
    24.325mm
  • Height Seated (Max)
    5.08mm
  • Width
    7.62mm