  • TLUG2400-MS21Z
TLUG2400-MS21Z
advertisement
Manufacturer No:
TLUG2400-MS21Z
HK JDW NO:
879-TLUG2400-MS21Z
Package:
Radial
Datasheet:
TLUG2400-MS21Z
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
TLUG2400-MS21Z
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Operating Temperature (Min)
    -40°C
  • Configuration
    Standard
  • Voltage - Forward (Vf) (Typ)
    2.4V
  • Viewing Angle
    40°
  • Optoelectronic Device Type
    SINGLE COLOR LED
  • Current - Test
    20mA
  • Lens Style
    Round with Domed Top
  • Lens Size
    1.80mm Dia
  • Luminous Intensity
    2.0 mcd
  • Millicandela Rating
    10mcd
  • Lens Transparency
    Diffused
  • Wavelength - Peak
    565nm
  • Forward Current-Max
    0.03A
  • Forward Voltage-Max
    3V
  • Overall Height
    2.9mm
  • Wavelength - Dominant
    568nm
  • T-code
    T-3/4
  • Height (Max)
    3.60mm
  • RoHS Status
    ROHS3 Compliant
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    Radial
  • Surface Mount
    NO
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Size / Dimension
    3.30mm Lx2.40mm W
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    Not Applicable
  • Number of Terminations
    2
  • Color
    Green
  • HTS Code
  • Subcategory
    Visible LEDs
  • Packing Method
    TAPE AND REEL
  • Number of Functions
    1
  • Terminal Pitch
    2.54mm
  • Operating Temperature (Max)
    100°C