  • TLMY3100-GS08
TLMY3100-GS08
advertisement
Manufacturer No:
TLMY3100-GS08
HK JDW NO:
879-TLMY3100-GS08
Package:
2-SMD, J-Lead
Datasheet:
TLMY3100-GS08
Description:
Standard LEDs - SMD Yellow Non-Diffused
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
TLMY3100-GS08
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    2-SMD, J-Lead
  • Number of Pins
    2
  • Supplier Device Package
    2-PLCC
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2008
  • Size / Dimension
    3.00mm Lx2.80mm W
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    2A (4 Weeks)
  • Max Operating Temperature
    100°C
  • Min Operating Temperature
    -40°C
  • Color
    Yellow
  • Power Rating
    100mW
  • Base Part Number
    TLM3100
  • Configuration
    Standard
  • Voltage - Forward (Vf) (Typ)
    2.1V
  • Viewing Angle
    120°
  • Forward Current
    10mA
  • Current - Test
    10mA
  • Lens Style
    Round with Flat Top
  • Lens Size
    2.40mm Dia
  • Forward Voltage
    2.1V
  • Luminous Intensity
    6 mcd
  • Millicandela Rating
    6mcd
  • Illumination Color
    Yellow
  • Lens Transparency
    Clear
  • Wavelength - Peak
    585nm
  • Wavelength - Dominant
    588nm
  • Height
    1.85mm
  • Length
    3mm
  • Width
    2.8mm
  • Height (Max)
    1.85mm