  • TLJY687M006R0150
TLJY687M006R0150
advertisement
Manufacturer No:
TLJY687M006R0150
Manufacturer:
AVX Corporation
HK JDW NO:
66-TLJY687M006R0150
Package:
2917 (7343 Metric)
Datasheet:
TLJY687M006R0150
Purchasing and Inquiry
TLJY687M006R0150 Overview
In this case, 822mA is the ripple current of the capacitor.In a simple electronic circuit consisting of an ideal (perfect) capacitor and a resistor, equivalent series resistance (ESR), also known as internal resistance, represents the loss of useful energy.This capacitor leaks current 40.8μA.
TLJY687M006R0150 Features
822mA is the ripple current of the capacitor
a leakage current of 40.8μA in this capacitor
TLJY687M006R0150 Applications
There are a lot of AVX Corporation TLJY687M006R0150 applications of tantalum capacitors.
  • Airbag systems
  • Computer
  • Industrial
  • General purpose
  • ABS
  • Industrial control units
  • Military / aerospace
  • Avionics,
  • General purpose
  • Telecom infrastructure
Step5Bar-code shipping tag
TLJY687M006R0150
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    21 Weeks
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    2917 (7343 Metric)
  • Terminal Shape
    J BEND
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2013
  • Series
    TLJ
  • Size / Dimension
    0.287Lx0.169W 7.30mmx4.30mm
  • Tolerance
    ±20%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Feature
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    3 (168 Hours)
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    SMD/SMT
  • ECCN Code
    EAR99
  • Type
    Molded
  • Resistance
    150mOhm
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
  • Additional Feature
    ESR AND RIPPLE CURRENT IS MEASURED AT 100KHZ
  • HTS Code
  • Capacitance
    680μF
  • Voltage - Rated DC
    6.3V
  • Packing Method
    TR, 7 INCH
  • Depth
    4.3mm
  • Case Code (Metric)
    7343
  • Case Code (Imperial)
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    150mOhm
  • Polarity
    Polar
  • Leakage Current
    40.8μA
  • Ripple Current
    822mA
  • Manufacturer Size Code
    Y
  • Height
    2mm
  • Height Seated (Max)
    0.079 2.00mm
  • Length
    7.3mm