  • TLJW227M006R0200
TLJW227M006R0200
advertisement
Manufacturer No:
TLJW227M006R0200
Manufacturer:
AVX Corporation
HK JDW NO:
66-TLJW227M006R0200
Package:
2312 (6032 Metric)
Datasheet:
TLJW227M006R0200
Purchasing and Inquiry
TLJW227M006R0200 Overview
The capacitor's ripple current is set to 671mA.A simple electronic circuit containing a resistor and an ideal (perfect) capacitor has an equivalent series resistance of 200mOhm, also referred to as internal resistance.13.2μA is the leakage current of this capacitor.
TLJW227M006R0200 Features
671mA is the ripple current of the capacitor
a leakage current of 13.2μA in this capacitor
TLJW227M006R0200 Applications
There are a lot of AVX Corporation TLJW227M006R0200 applications of tantalum capacitors.
  • Automotive ECU
  • Avionics,
  • Military / aerospace
  • Industrial control units
  • Airbag systems
  • General purpose
  • General purpose
  • General low power DC/DC and LDO
  • Avionics / military / space
  • Industrial
Step5Bar-code shipping tag
TLJW227M006R0200
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    21 Weeks
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    2312 (6032 Metric)
  • Terminal Shape
    J BEND
  • Number of Pins
    2
  • Dielectric Material
    Tantalum
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2012
  • Series
    TLJ
  • Size / Dimension
    0.236Lx0.126W 6.00mmx3.20mm
  • Tolerance
    ±20%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Feature
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    3 (168 Hours)
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    SMD/SMT
  • ECCN Code
    EAR99
  • Type
    Molded
  • Capacitance
    220μF
  • Voltage - Rated DC
    6.3V
  • Packing Method
    TR, 7 INCH
  • Depth
    3.2mm
  • Case Code (Metric)
    6032
  • Case Code (Imperial)
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    200mOhm
  • Polarity
    Polar
  • Leakage Current
    13.2μA
  • Ripple Current
    671mA
  • Manufacturer Size Code
    W
  • Height
    1.5mm
  • Height Seated (Max)
    0.059 1.50mm
  • Length
    6mm