  • TLJT227M006R2000
TLJT227M006R2000
advertisement
Manufacturer No:
TLJT227M006R2000
Manufacturer:
AVX Corporation
HK JDW NO:
66-TLJT227M006R2000
Package:
1411 (3528 Metric), 1210
Purchasing and Inquiry
TLJT227M006R2000 Overview
The capacitor's ripple current is set to 180mA.Known as internal resistance, equivalent series resistance (ESR) is the loss of energy in an electronic circuit containing a resistor and an ideal (perfect) capacitor, whose resistance is 2Ohm in this case.26.4μA is the leakage current of this capacitor.
TLJT227M006R2000 Features
180mA is the ripple current of the capacitor
a leakage current of 26.4μA in this capacitor
TLJT227M006R2000 Applications
There are a lot of AVX Corporation TLJT227M006R2000 applications of tantalum capacitors.
  • Telecom infrastructure
  • Computer
  • Industrial control units
  • Automotive ECU
  • General low power DC/DC and LDO
  • ABS
  • Avionics,
  • Military / aerospace
  • General purpose
  • Industrial
Step5Bar-code shipping tag
TLJT227M006R2000
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    21 Weeks
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    1411 (3528 Metric), 1210
  • Terminal Shape
    J BEND
  • Number of Pins
    2
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2009
  • Series
    TLJ
  • Size / Dimension
    0.138Lx0.110W 3.50mmx2.80mm
  • Tolerance
    ±20%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Feature
    General Purpose
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    3 (168 Hours)
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    SMD/SMT
  • ECCN Code
    EAR99
  • Type
    Molded
  • Resistance
    2Ohm
  • Capacitance
    220μF
  • Voltage - Rated DC
    6.3V
  • Depth
    2.8mm
  • Case Code (Metric)
    3528
  • Case Code (Imperial)
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    2Ohm
  • Polarity
    POLARIZED
  • Leakage Current
    26.4μA
  • Ripple Current
    180mA
  • Manufacturer Size Code
    T
  • Height
    1.2mm
  • Height Seated (Max)
    0.047 1.20mm
  • Length
    3.5mm