  • TLJA227M004R1100
TLJA227M004R1100
advertisement
Manufacturer No:
TLJA227M004R1100
Manufacturer:
AVX Corporation
HK JDW NO:
66-TLJA227M004R1100
Package:
1206 (3216 Metric)
Datasheet:
TLJA227M004R1100
Purchasing and Inquiry
TLJA227M004R1100 Overview
Set the capacitor's ripple current to 235mA.A simple electronic circuit containing a resistor and an ideal (perfect) capacitor has an equivalent series resistance of 1.1Ohm, also referred to as internal resistance.Capacitor leakage current is 17.6μA.
TLJA227M004R1100 Features
235mA is the ripple current of the capacitor
a leakage current of 17.6μA in this capacitor
TLJA227M004R1100 Applications
There are a lot of AVX Corporation TLJA227M004R1100 applications of tantalum capacitors.
  • Computer
  • General purpose
  • Avionics / military / space
  • General purpose
  • Telecom infrastructure
  • Industrial control units
  • General low power DC/DC and LDO
  • Industrial
  • Consumer
  • Automotive ECU
Step5Bar-code shipping tag
TLJA227M004R1100
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    21 Weeks
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    1206 (3216 Metric)
  • Terminal Shape
    J BEND
  • Number of Pins
    2
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2009
  • Series
    TLJ
  • Size / Dimension
    0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm
  • Tolerance
    ±20%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Feature
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    3 (168 Hours)
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    SMD/SMT
  • Type
    Molded
  • Resistance
    1.1Ohm
  • Capacitance
    220μF
  • Voltage - Rated DC
    4V
  • Packing Method
    TR, 7 INCH
  • Depth
    1.6mm
  • Case Code (Metric)
    3216
  • Case Code (Imperial)
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    1.1Ohm
  • Polarity
    Polar
  • Rated (DC) Voltage (URdc)
    4V
  • Leakage Current
    17.6μA
  • Ripple Current
    235mA
  • Manufacturer Size Code
    A
  • Height
    1.8mm
  • Height Seated (Max)
    0.071 1.80mm