  • TLHY5200
TLHY5200
advertisement
Manufacturer No:
TLHY5200
HK JDW NO:
879-TLHY5200
Package:
Radial
Datasheet:
TLHY5200
Description:
LED YELLOW CLEAR 5MM ROUND T/H
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
TLHY5200
technical specifications, attributes, parameters and parts with similar specifications to TLHY5200.
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    12 Weeks
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    Radial
  • Number of Pins
    2
  • Supplier Device Package
    5mm
  • Packaging
    Bulk
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Max Operating Temperature
    100°C
  • Min Operating Temperature
    -20°C
  • Color
    Yellow
  • Depth
    5.8mm
  • Base Part Number
    TLH5200
  • Number of Elements
    1
  • Configuration
    Standard
  • Power Dissipation
    100mW
  • Voltage - Forward (Vf) (Typ)
    2V
  • Viewing Angle
    28°
  • Forward Current
    20mA
  • Current - Test
    10mA
  • Lens Style
    Round with Domed Top
  • Lens Size
    5mm T-1 3/4
  • Forward Voltage
    2.4V
  • Luminous Intensity
    50 mcd
  • Millicandela Rating
    50mcd
  • Illumination Color
    Yellow
  • Lens Transparency
    Clear
  • Wavelength - Peak
    585nm
  • Lens Color
  • Reverse Voltage
    15V
  • Wavelength
    594 nm
  • Wavelength - Dominant
    588nm
  • Number of LEDs
    1
  • Diameter
    5.8mm
  • Height
    12.2mm
  • Length
    5.8mm
  • Height (Max)
    12.20mm