  • TLHG5100
TLHG5100
advertisement
Manufacturer No:
TLHG5100
HK JDW NO:
879-TLHG5100
Package:
Radial
Datasheet:
TLHG5100
Description:
LED GREEN CLEAR 5MM T/H
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
TLHG5100
technical specifications, attributes, parameters and parts with similar specifications to TLHG5100.
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    10 Weeks
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    Radial
  • Number of Pins
    2
  • Packaging
    Bulk
  • Published
    2011
  • Part Status
    Last Time Buy
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Max Operating Temperature
    100°C
  • Min Operating Temperature
    -40°C
  • Color
    Green
  • Subcategory
    Visible LEDs
  • Depth
    5.8mm
  • Base Part Number
    TLH5100
  • Number of Elements
    1
  • Configuration
    Standard
  • Power Dissipation
    100mW
  • Voltage - Forward (Vf) (Typ)
    2.4V
  • Viewing Angle
    18°
  • Forward Current
    10mA
  • Current - Test
    20mA
  • Lens Style
    Round with Domed Top
  • Lens Size
    5.80mm Dia
  • Luminous Intensity
    240 mcd
  • Millicandela Rating
    450mcd
  • Lens Transparency
    Clear
  • Wavelength - Peak
    565nm
  • Lens Color
    Colorless
  • Reverse Voltage
    6V
  • Forward Voltage-Max
    3V
  • Wavelength - Dominant
    569nm
  • Height
    13.2mm
  • Length
    5.8mm