  • TLHB4200
TLHB4200
advertisement
Manufacturer No:
TLHB4200
HK JDW NO:
879-TLHB4200
Package:
Radial
Datasheet:
TLHB4200
Description:
Standard LEDs - Through Hole Blue Tinted Non-Diff
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
TLHB4200
technical specifications, attributes, parameters and parts with similar specifications to TLHB4200.
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    12 Weeks
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    Radial
  • Number of Pins
    2
  • Supplier Device Package
    3mm
  • Packaging
    Bulk
  • Published
    2006
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Max Operating Temperature
    100°C
  • Min Operating Temperature
    -40°C
  • Color
    Blue
  • Voltage - Rated DC
    3.9V
  • Depth
    3.2mm
  • Base Part Number
    TLH4200
  • Number of Elements
    1
  • Configuration
    Standard
  • Power Dissipation
    100mW
  • Voltage - Forward (Vf) (Typ)
    3.9V
  • Viewing Angle
    44°
  • Forward Current
    20mA
  • Current - Test
    20mA
  • Lens Style
    Round with Domed Top
  • Lens Size
    3mm T-1
  • Forward Voltage
    3.9V
  • Luminous Intensity
    50 mcd
  • Millicandela Rating
    50mcd
  • Illumination Color
    Blue
  • Lens Transparency
    Clear
  • Wavelength - Peak
    428nm
  • Lens Color
  • Luminous Flux
    50 lm
  • Reverse Voltage
    5V
  • Wavelength
    466 nm
  • Wavelength - Dominant
    466nm
  • Number of LEDs
    1
  • Diameter
    3.2mm
  • Height
    4.5mm
  • Length
    3.2mm
  • Height (Max)
    6.10mm