  • TLE4284DV18ATMA1
TLE4284DV18ATMA1
advertisement
Manufacturer No:
TLE4284DV18ATMA1
Manufacturer:
Infineon Technologies
HK JDW NO:
376-TLE4284DV18ATMA1
Package:
TO-252-3, DPak (2 Leads + Tab), SC-63
Datasheet:
TLE4284DV18ATMA1
Description:
Fixed 2.28mm TLE4284 PMIC Automotive, AEC-Q100, OPTIREG™ Series 3 TO-252-3, DPak (2 Leads + Tab), SC-63
Quantity:
In Stock : 9021
Step5Bar-code shipping tag
TLE4284DV18ATMA1
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    14 Weeks
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
  • Number of Pins
    3
  • Operating Temperature
    -40°C~150°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2007
  • Series
    Automotive, AEC-Q100, OPTIREG™
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    no
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Tin (Sn)
  • Terminal Position
    SINGLE
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Number of Functions
    1
  • Terminal Pitch
    2.28mm
  • Base Part Number
    TLE4284
  • Pin Count
    3
  • JESD-30 Code
    R-PSSO-G2
  • Output Voltage
    1.8V
  • Output Type
    Fixed
  • Max Supply Voltage
    40V
  • Output Configuration
    Positive
  • Current - Output
    1A
  • Quiescent Current
    800A
  • Accuracy
    3 %
  • Watchdog Timer
    No
  • Output Voltage 1
    1.8V
  • Number of Regulators
    1
  • Min Input Voltage
    -300mV
  • Protection Features
    Over Current, Over Temperature, Short Circuit
  • Current - Quiescent (Iq)
    1.6mA
  • Voltage Dropout (Max)
    1.4V @ 1A
  • Halogen Free
    Halogen Free
  • PSRR
    65dB (120Hz)
  • Dropout Voltage
    1.3V
  • Min Current Limit
    1A
  • Nominal Output Voltage
    1.8V
  • Length
    6.5mm
  • Width
    6.22mm