TLC1543IDB
TLC1543IDB
815-TLC1543IDB
20-SSOP (0.209, 5.30mm Width)
10 Bit 0.65mm ADC TLC1543 5V 20-SSOP (0.209, 5.30mm Width)
In Stock : 999
Share
Please send RFQ, we will respond immediately.
Product Details
Purchasing and Inquiry
TLC1543IDB Overview
The analogue to digital converter is designed with 10 Bits.The AD converter is embedded in the 20-SSOP (0.209, 5.30mm Width) package.The ADC converter is packaged in the way of Tube.The ADC converter is equipped with 1 Functions .There are 20 terminations in this electrical AD converter, which are the practice of ending a transmission line with a device that matches the characteristic impedance of the line.The analogue to digital converter is powered from a supply voltage of 5V.The A/D converter has 11 channels.The is equipped with 20 pin count.The peak reflow temperature (Cel) amounts to 260 to be essentially indestructible.There are ADC, SUCCESSIVE APPROXIMATION converters based on the source input voltage and the output voltage.This electronic AD converter is mounted in the way of Surface Mount.When operating, analogue to digital converter's operating temperature should be kept at -40°C~85°C.The number of samples of audio recorded every second is 38k Hz.The input type of this electronic AD converter is Single Ended.There are External reference types differentiated on the way by which they are garbage collected. This electronic digital converter is configured in such a way that MUX-S/H-ADC.The Sample/Track and Hold component of this electronic AD converter provides a way to sample a continuously varying analog signal and to hold or freeze its value for SAMPLE time.The architecture that analogue to digital converter's core adopts is SAR.There are 20 pins, which are pronged contacts as part of a signal interface in a computer or other communications device. The number of pixels of this electrical AD converter is 1.25 B, which is on a display or in a camera sensor (specifically in a digital image).This analogue to digital converter is included in Analog to Digital Converters.It belongs to TLC1543 family.This electrical digital converter is lead free, which means made without lead, or has no lead added to it.It is possible to categorize the supply type according to Single.The ADC converter operates with the maximal supply voltage of 5.5V.It operates with the minimal supply voltage of 4.5V.The output formats of this electrical AD converter are SERIAL , which are used to determine which data is exported and how data is displayed in many areas of OLIB.This electrical digital converter operates from a supply voltage of 5V.The ADC converter operates from 5V power supplies. The maximal heat (energy loss or waste) that this electronic or electrical ADC converter produces is 154mW.The number of channels is growing strong/weak: 11.The conversion rate of this electrical AD converter is calculated as 38 ksps.There are 1 A/D converters, which are used to convert an analog signal like voltage to digital form so that it can be read and processed by a microcontroller. Selectable Address can be ensured when operating.The ADC converter consists of 1 elements.The digital converter operates with the minimal supply voltage (DC) of 4.5V.The ADC converter operates with the maximal supply voltage (DC) of 5.5V.
TLC1543IDB Features
1 Functions
20 basic kinds of terminations
20 pin count
Minimal supply voltage of 4.5V
5V power supplies
1 elements
Maximal supply voltage (DC) of 5.5V
TLC1543IDB Applications
There are a lot of Texas Instruments TLC1543IDB ADC applications.
- Micro and pico cell systems, software radios
- Communications
- Communication Systems
- Microcontrollers.
- In-building wireless telephony
- Wireless local loop
- Digital signal processing
- RADAR processing, digital oscilloscopes
- Industrial Process Control
- Audio/Video devices
You can send an inquiry by email, or add the item to the RFQ list and submit it to us.
Tell us the model and quantity you need, our sales staff will reply the price in time.
Email for receiving inquiries: jindawei@hkjdwchip.com
Our sales will reply to your request by email within 24 hours.
The basic freight (for package ≤0.5kg or corresponding volume) depends on the time zone and country.
Currently, our products are shipped through DHL, FedEx, SF, and UPS.
FedEx International, 5-7 business days.
The following are some common countries' logistic time.
Payment Method
| The fee is charged according to the rule of PayPal. | |
Shipping
Package
TLC1543IDB
Hot Sales in Thermal
Parts with Similar Specs
The three parts on the right have similar specifications to Aavid.
ImagePart NameManufacturerHK JDW NOPackageStockDataSheet:Compare:
Texas Instruments815-ADS8556IPM64-LQFP2-3 DaysAdd Compare
Texas Instruments815-ADS5263IRGCT64-VFQFN Exposed Pad2-3 Days-Add Compare
Texas Instruments815-ADC102S101CIMMX8-TSSOP, 8-MSOP (0.118, 3.00mm Width)2-3 DaysAdd Compare
Texas Instruments815-ADC08832IMMX8-TSSOP, 8-MSOP (0.118, 3.00mm Width)2-3 Days-Add Compare
Texas Instruments815-ADC0848BCV28-LCC (J-Lead)2-3 DaysAdd Compare
Texas Instruments815-ADS1248IPW28-TSSOP (0.173, 4.40mm Width)2-3 DaysAdd Compare
Texas Instruments815-ADS1115IDGSR10-TFSOP, 10-MSOP (0.118, 3.00mm Width)2-3 DaysAdd Compare
Texas Instruments815-ADS1118IDGST10-TFSOP, 10-MSOP (0.118, 3.00mm Width)2-3 DaysAdd Compare