  • TL59BF100Q
TL59BF100Q
advertisement
Manufacturer No:
TL59BF100Q
Manufacturer:
E-Switch
HK JDW NO:
239-TL59BF100Q
Package:
Radial
Datasheet:
Description:
Tactile Switches Thruhole Radial lead SPST-NO 0.05A 12V
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
TL59BF100Q
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Switch Type
    KEYPAD SWITCH
  • Operating Force
    100gf
  • Contact Timing
    SNAP ACTION
  • Actuator Orientation
    Top Actuated
  • Contact (DC) Max Rating R Load
    0.05A@50VDC
  • Outline
    6.20mm x 6.20mm
  • Contact Rating @ Voltage
    0.05A @ 12VDC
  • PCB Hole Count
    2
  • Contact Function
    OFF-(ON)
  • Switch Travel
    0.25mm
  • Actuator Height off PCB, Vertical
    9.50mm
  • Body Height
    3.6068mm
  • Actuator Length
    5.9mm
  • RoHS Status
    ROHS3 Compliant
  • Lead Free
    Lead Free
  • Factory Lead Time
    11 Weeks
  • Contact Material
    Silver
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    Radial
  • Housing Material
    STEEL
  • Actuator Material
    Polybutylene Terephthalate (PBT)
  • Terminal Material
    BRASS
  • Operating Temperature
    -20°C~70°C
  • Packaging
    Tape & Box (TB)
  • Published
    2006
  • Series
    TL59
  • JESD-609 Code
    e4
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Termination
    PC Pin
  • ECCN Code
    EAR99
  • Voltage - Rated DC
    12V
  • Orientation
    Straight
  • Current Rating
    50mA
  • Termination Style
    PC Pin
  • Body Length or Diameter
    6.1976mm
  • Body Breadth
    6.1976 mm
  • Actuator Type
    Standard
  • Circuit
    SPST-NO
  • Switch Function
    Off-Mom
  • Contact Resistance
    100mOhm
  • Contact Current(DC)-Max
    0.05A