  • TL5001IPG4
TL5001IPG4
advertisement
Manufacturer No:
TL5001IPG4
HK JDW NO:
815-TL5001IPG4
Package:
8-DIP (0.300, 7.62mm)
Datasheet:
Description:
3.6V~40V TL5001 DC to DC converter IC1 Outputs 20kHz~500kHz Transistor Driver
Purchasing and Inquiry
TL5001IPG4 Overview
It comes in a 8-DIP (0.300, 7.62mm) package, so switching controller can be used for most applications. There is enough capacity in the dc motor controller to generate the output for the 1 input. An enclosure of Tube is used to package the PMIC. A total of Transistor Driver dc switching's outputs can be handled by it. This dc control has a supply voltage and operating voltage of 3.6V~40V. Suitable for work in a -40°C~85°C TA dc switcher. Switching can be done at 20kHz~500kHz with this switching controller. dc dc regulator can be generalized using Through Hole. To provide efficient switching control, Dead Time Control, Frequency Control is included in the dcdc regulator. A search for "TL5001" will reveal other relevant dc to dc converter ics.
TL5001IPG4 Features
Transistor Driver Outputs
Switching Frequency: 20kHz~500kHz
Dead Time Control, Frequency Control
TL5001IPG4 Applications
There are a lot of Texas Instruments TL5001IPG4 DC to DC converter applications.
  • Program control systems
  • Hydro power
  • Laboratories
  • Power supplies of electronic gadgets
  • Scientific research
  • Window air conditioners
  • Digital display device
  • Terrestrial set-top boxes
  • Thermal power
  • Textile machinery
Step5Bar-code shipping tag
TL5001IPG4
    Select All
  • Factory Lead Time
    6 Weeks
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    8-DIP (0.300, 7.62mm)
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C TA
  • Packaging
    Tube
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Base Part Number
    TL5001
  • Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
    3.6V~40V
  • Frequency - Switching
    20kHz~500kHz
  • Duty Cycle (Max)
    100%