  • TL5001AQDRG4
TL5001AQDRG4
advertisement
Manufacturer No:
TL5001AQDRG4
Manufacturer:
Texas Instruments
HK JDW NO:
815-TL5001AQDRG4
Package:
8-SOIC (0.154, 3.90mm Width)
Datasheet:
Description:
8 Terminals 3.6V~40V 8-Pin TL5001 DC to DC converter ICSWITCHING CONTROLLER 1 Outputs 20kHz~500kHz Transistor Driver
Purchasing and Inquiry
TL5001AQDRG4 Overview
It comes in the 8-SOIC (0.154, 3.90mm Width) package, which makes switching controller suitable for most applications. The dc motor controller is adquate to generate for 1 outputs. A solid enclosure of Tape & Reel (TR) surrounds pmic. Transistor Driver dc switching's outputs (s) are supported. dc controls with 3.6V~40V voltage are supplied and operated. Workable in an dc switcher where -40°C~125°C TJ is the -40°C~125°C TJrm. A switching controller such as this can switch at a value of 20kHz~500kHz . dc dc regulator is made easier with Surface Mount. Featured in the dcdc regulator is Dead Time Control, Frequency Control which allows efficient switching control. Connected to a SWITCHING CONTROLLER analog IC, the switch converters are connected to a power supply. Thare switching converters has a terminal (s) at DUAL . An array of 8 terminations of dc switching. It includes PULSE WIDTH MODULATION as one of the control techniques dc dc converter ic adapts. DC switcher's voltage input of 6V. Other relevant dc to dc converter ics can be found by searching "TL5001". There are 8 pins on switching converter. Statistically, the DC regulator outputs 50V voltage. normally, the dc dc regulator's output current is 3A, which you should keep in mind when starting a project. Power-up and power-down reliability is ensured voltage regulator dc to dc by setting the maximum duty cycle to 100 %. 500kHz is the maximum frequency of this dc regulators. In order to run the voltage regulator dc to dc safely and reliably, users are advised to apply 40V. DC switchings that are dormant use 1.1mA. The maximum input voltage of this dc switcher is 40V, so users must limit the voltage accordingly. Voltage 3.6V must be supplied. DC switcher will not be able to provide an output current above 3A volts. At its maximum output, the switching converter can provide 50V volts. There is 1.1mA supply current for it. A voltage controller's lowest output voltage cannot be less than 1V.
TL5001AQDRG4 Features
Transistor Driver Outputs
Switching Frequency: 20kHz~500kHz
Dead Time Control, Frequency Control
PULSE WIDTH MODULATION
Max Duty Cycle: 100 %
TL5001AQDRG4 Applications
There are a lot of Texas Instruments TL5001AQDRG4 DC to DC converter applications.
  • Electric heating, lighting
  • ATMs
  • Imported equipment
  • Electric water heaters
  • Television equipment
  • Wind power
  • Correction machines
  • Industrial controllers
  • Smoke prevention equipment
  • Flaw detection equipment
Step5Bar-code shipping tag
TL5001AQDRG4
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Output Voltage
    50V
  • Output Type
    Transistor Driver
  • Max Output Current
    3A
  • Operating Supply Voltage
    40V
  • Input Voltage-Nom
    6V
  • Analog IC - Other Type
    SWITCHING CONTROLLER
  • Operating Supply Current
    1.1mA
  • Output Configuration
    Positive
  • Output Current
    3A
  • Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
    3.6V~40V
  • Quiescent Current
    1.1mA
  • Control Features
  • Max Output Voltage
    50V
  • Topology
    Buck, Boost, Flyback
  • Min Input Voltage
    3.6V
  • Control Mode
    VOLTAGE-MODE
  • Frequency - Switching
    20kHz~500kHz
  • Max Input Voltage
    40V
  • Control Technique
    PULSE WIDTH MODULATION
  • Synchronous Rectifier
    No
  • Min Output Voltage
    1V
  • Switcher Configuration
    SINGLE
  • Max Frequency
    500kHz
  • Max Duty Cycle
    100 %
  • Height
    1.75mm
  • Length
    4.9mm
  • Width
    3.91mm
  • Thickness
    1.58mm
  • RoHS Status
    ROHS3 Compliant
  • Lead Free
    Lead Free
  • Factory Lead Time
    6 Weeks
  • Lifecycle Status
    ACTIVE (Last Updated: 1 week ago)
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    8-SOIC (0.154, 3.90mm Width)
  • Surface Mount
    YES
  • Number of Pins
    8
  • Weight
    75.891673mg
  • Operating Temperature
    -40°C~125°C TJ