TL5001AQDG4
TL5001AQDG4
815-TL5001AQDG4
8-SOIC (0.154, 3.90mm Width)
8 Terminals 3.6V~40V 8-Pin TL5001 DC to DC converter ICSWITCHING CONTROLLER 1 Outputs 20kHz~500kHz Transistor Driver
Purchasing and Inquiry
TL5001AQDG4 Overview
It comes in a 8-SOIC (0.154, 3.90mm Width) package, so switching controller can be used for most applications. For 1 outputs, the dc motor controller is appropriate. Packaging for the pmic consists of Tape & Reel (TR) solid enclosures. It is capable of handling Transistor Driver dc switching's outputs (s). This dc control operates at 3.6V~40V and has a 3.6V~40V supply voltage. Worked in a -40°C~125°C TJ dc switcher before. The switching controller is capable of switching at the 20kHz~500kHz position. A generalization of dc dc regulator can be made using Surface Mount. To ensure efficient switching, this dcdc regulator features a Dead Time Control, Frequency Control. Switch converters are connected to ICs with SWITCHING CONTROLLER analog outputs. There are a terminal (s) on the switching converters that are designed at DUAL. Various 8 terminations. PULSE WIDTH MODULATION is an example of one of the control techniques these dc dc converter ics adapt. DC switcher's voltage input of 6V. You can find other relevant dc to dc converter ics by searching "TL5001". Pins number 8 of switching converter in total. Based on the test statistics, DC regulator outputs voltage 50V. You should note down the dc dc regulator's usual output current of 20mA when you start a project. DC regulators have a maximum frequency of 500kHz. To operate the voltage regulator dc to dc safely and reliably, users should apply 40V. The dc switching utilizes 1.1mA when it is in a dormant state. The maximum input voltage of the dc switcher is 40V, so users need to limit the voltage accordingly. There must be a 3.6V supply voltage. In this case, the dc switcher won't produce more than 3A watts of output current. Datasheets state the switching converter can output up to 50V volts. A supply current of 1.1mA is used to power it. voltage controllers with a minimum voltage output of 1V cannot operate.
TL5001AQDG4 Features
Transistor Driver Outputs
Switching Frequency: 20kHz~500kHz
Dead Time Control, Frequency Control
PULSE WIDTH MODULATION
TL5001AQDG4 Applications
There are a lot of Texas Instruments TL5001AQDG4 DC to DC converter applications.
- Game consoles
- Smoke exhaust equipment
- Computer application technology
- Geothermal power
- Product testing
- Elevator lighting
- Grinders
- Computer rooms
- Die casting equipment
- Drilling machines
Package
TL5001AQDG4
Texas Instruments815-UC2843N8-DIP (0.300, 7.62mm)2-3 DaysAdd Compare
Texas Instruments815-UC2843AD88-SOIC (0.154, 3.90mm Width)2-3 DaysAdd Compare
Texas Instruments815-UC2842AN8-DIP (0.300, 7.62mm)2-3 DaysAdd Compare
Texas Instruments815-UC3843AN8-DIP (0.300, 7.62mm)2-3 DaysAdd Compare
Texas Instruments815-UC3843AD88-SOIC (0.154, 3.90mm Width)2-3 DaysAdd Compare
Texas Instruments815-UC3842AD88-SOIC (0.154, 3.90mm Width)2-3 DaysAdd Compare
Texas Instruments815-UC3845AD88-SOIC (0.154, 3.90mm Width)2-3 DaysAdd Compare
Texas Instruments815-UC3847N16-DIP (0.300, 7.62mm)2-3 DaysAdd Compare