  • TL5001AIDG4
TL5001AIDG4
advertisement
Manufacturer No:
TL5001AIDG4
Manufacturer:
Texas Instruments
HK JDW NO:
815-TL5001AIDG4
Package:
8-SOIC (0.154, 3.90mm Width)
Datasheet:
Description:
8 Terminals 3.6V~40V 8-Pin TL5001 DC to DC converter ICSWITCHING CONTROLLER 1 Outputs 20kHz~500kHz Transistor Driver
Purchasing and Inquiry
TL5001AIDG4 Overview
As a result of 8-SOIC (0.154, 3.90mm Width) compact design, the switching controller is compatible with most applications. There is enough capacity in the dc motor controller to generate the output for the 1 input. There is a Tube solid enclosure around the pmic. Transistor Driver dc switching's outputs (s) can be handled by it. DC control operates at 3.6V~40V volts and has 3.6V~40V supply voltage. Qualified to work in an dc switcher with -40°C~85°C TA. With this switching controller, you can switch at 20kHz~500kHz. A generalization of dc dc regulator can be made using Surface Mount. Featured in the dcdc regulator is Dead Time Control, Frequency Control which allows efficient switching control. A SWITCHING CONTROLLER analog IC is connected to the switch converters. Thare switching converters has a terminal (s) at DUAL . 8 terminations with various dc switching's functions. Some of the control techniques used by these dc dc converter ics are PULSE WIDTH MODULATION. DC switcher's input voltageis 6V volts. TL5001 can be searched for other relevant dc to dc converter ics. In total, switching converter has 8 pins. As determined by the test statistics, the output voltage of DC regulator is 50V. In most cases, the output current of the dc dc regulator will be 20mA, so note that when you start the project. DC regulators have a maximum frequency of 500kHz. To operate the voltage regulator dc to dc safely and reliably, users should apply 40V. As long as the dc switching is in a dormant state, it utilizes 1.1mA. Because the dc switcher's maximum input voltage is 40V users must limit the voltage accordingly. Voltage 3.6V must be supplied. Input current cannot exceed 3A with this dc switcher. At its maximum, the switching converter can output 50V volts. At its lowest voltage, the voltage controller does not produce less than 1V.
TL5001AIDG4 Features
Transistor Driver Outputs
Switching Frequency: 20kHz~500kHz
Dead Time Control, Frequency Control
PULSE WIDTH MODULATION
TL5001AIDG4 Applications
There are a lot of Texas Instruments TL5001AIDG4 DC to DC converter applications.
  • Special machining machine tools
  • Hydraulic presses
  • CNC system
  • Overvoltage protection circuits in TV sets
  • Network technology
  • Smoke exhaust equipment
  • Telecommunications equipment
  • Precision electronic equipment
  • Boring machines
  • Plate bending machines
Step5Bar-code shipping tag
TL5001AIDG4
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    6 Weeks
  • Lifecycle Status
    ACTIVE (Last Updated: 1 week ago)
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    8-SOIC (0.154, 3.90mm Width)
  • Surface Mount
    YES
  • Number of Pins
    8
  • Weight
    72.603129mg
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C TA
  • Packaging
    Tube
  • JESD-609 Code
    e4
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    8
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Nickel/Palladium/Gold (Ni/Pd/Au)
  • Terminal Position
    DUAL
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Base Part Number
    TL5001
  • Function
    Step-Up, Step-Down, Step-Up/Step-Down
  • Number of Outputs
    1
  • Output Voltage
    50V
  • Output Type
    Transistor Driver
  • Max Output Current
    3A
  • Operating Supply Voltage
    40V
  • Input Voltage-Nom
    6V
  • Analog IC - Other Type
    SWITCHING CONTROLLER
  • Output Configuration
    Positive
  • Output Current
    20mA
  • Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
    3.6V~40V
  • Quiescent Current
    1.1mA
  • Control Features
  • Max Output Voltage
    50V
  • Topology
    Buck, Boost, Flyback
  • Min Input Voltage
    3.6V
  • Control Mode
    VOLTAGE-MODE
  • Frequency - Switching
    20kHz~500kHz
  • Max Input Voltage
    40V
  • Control Technique
    PULSE WIDTH MODULATION
  • Synchronous Rectifier
    No
  • Min Output Voltage
    1V
  • Switcher Configuration
    SINGLE
  • Max Frequency
    500kHz
  • Duty Cycle (Max)
    100%
  • Height
    1.75mm
  • Length
    4.9mm
  • Width
    3.91mm
  • Thickness
    1.58mm