TL5001ACD
TL5001ACD
815-TL5001ACD
8-SOIC (0.154, 3.90mm Width)
8 Terminals 3.6V~40V 8-Pin TL5001 DC to DC converter ICSWITCHING CONTROLLER 1 Outputs 20kHz~500kHz Transistor Driver
In Stock : 999
Share
Please send RFQ, we will respond immediately.
Product Details
Purchasing and Inquiry
TL5001ACD Overview
It comes in the 8-SOIC (0.154, 3.90mm Width) package, which makes switching controller suitable for most applications. For 1 outputs, the dc motor controller is appropriate. Packaged in solid enclosures, this pmic has a Tube rating. It is capable of handling Transistor Driver dc switching's outputs (s). dc controls with 3.6V~40V voltage are supplied and operated. Qualified to work in an dc switcher with -20°C~85°C TA. It can switch at 20kHz~500kHz. The Surface Mount value makes it suitable for general dc dc regulator. In order to control switching efficiently, the dcdc regulator features Dead Time Control, Frequency Control. SWITCHING CONTROLLER analog IC connects the switch converters. The switching converters's terminal (s) are designed at DUAL . A variety of 8 terminations are available in dc switching. Some of the control techniques adapted by these dc dc converter ics include PULSE WIDTH MODULATION. DC switcher's voltage input of 6V. Other relevant dc to dc converter ics will be returned if you search "TL5001". Pins number 8 of switching converter in total. Statistically, the DC regulator outputs 40V voltage. In most cases, the output current of the dc dc regulator will be 20mA, so note that when you start the project. Switching controllers work at 500kHz Hz. During dormancy, the dc switching uses 1.1mA. A nominal working status is achieved when the input voltage is set to 6V. Since the dc switcher's maximum input voltage is 40V, the voltage must be regulated accordingly. Voltage 3.6V must be supplied. There will be 3A current output from the dc switcher above 3A. As per its datasheet, the switching converter has a maximum output of 50V volts. There is 1.1mA supply current for it. A voltage controller's lowest output voltage cannot be less than 1V.
TL5001ACD Features
Transistor Driver Outputs
Switching Frequency: 20kHz~500kHz
Dead Time Control, Frequency Control
PULSE WIDTH MODULATION
Frequency: 500kHz
TL5001ACD Applications
There are a lot of Texas Instruments TL5001ACD DC to DC converter applications.
- Geothermal power
- Combined machine tools
- Sink circuits
- Scientific research
- seismic instrument power circuits
- Surge protection circuits
- Planers
- Constant current circuits
- Overvoltage protection circuits in TV sets
- Domestic water pumps
You can send an inquiry by email, or add the item to the RFQ list and submit it to us.
Tell us the model and quantity you need, our sales staff will reply the price in time.
Email for receiving inquiries: jindawei@hkjdwchip.com
Our sales will reply to your request by email within 24 hours.
The basic freight (for package ≤0.5kg or corresponding volume) depends on the time zone and country.
Currently, our products are shipped through DHL, FedEx, SF, and UPS.
FedEx International, 5-7 business days.
The following are some common countries' logistic time.
Payment Method
| The fee is charged according to the rule of PayPal. | |
Shipping
Package
TL5001ACD
technical specifications, attributes, parameters and parts with similar specifications to TL5001ACD.
Hot Sales in Thermal
Parts with Similar Specs
The three parts on the right have similar specifications to Aavid.
ImagePart NameManufacturerHK JDW NOPackageStockDataSheet:Compare:
Texas Instruments815-UC2843N8-DIP (0.300, 7.62mm)2-3 DaysAdd Compare
Texas Instruments815-UC2843AD88-SOIC (0.154, 3.90mm Width)2-3 DaysAdd Compare
Texas Instruments815-UC2842AN8-DIP (0.300, 7.62mm)2-3 DaysAdd Compare
Texas Instruments815-UC3843AN8-DIP (0.300, 7.62mm)2-3 DaysAdd Compare
Texas Instruments815-UC3843AD88-SOIC (0.154, 3.90mm Width)2-3 DaysAdd Compare
Texas Instruments815-UC3842AD88-SOIC (0.154, 3.90mm Width)2-3 DaysAdd Compare
Texas Instruments815-UC3845AD88-SOIC (0.154, 3.90mm Width)2-3 DaysAdd Compare
Texas Instruments815-UC3847N16-DIP (0.300, 7.62mm)2-3 DaysAdd Compare