  • TL4050B25QDCKRQ1
TL4050B25QDCKRQ1
advertisement
Manufacturer No:
TL4050B25QDCKRQ1
HK JDW NO:
815-TL4050B25QDCKRQ1
Package:
5-TSSOP, SC-70-5, SOT-353
Datasheet:
TL4050B25QDCKRQ1
Description:
Automotive Catalog Precision Micropower Shunt Voltage Reference 5-SC70 -40 to 125
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
TL4050B25QDCKRQ1
    Select All
  • Factory Lead Time
    6 Weeks
  • Lifecycle Status
    ACTIVE (Last Updated: 3 days ago)
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    5-TSSOP, SC-70-5, SOT-353
  • Number of Pins
    5
  • Operating Temperature
    -40°C~125°C TA
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Series
    Automotive, AEC-Q100
  • Tolerance
    ±0.2%
    yes
  • Part Status
    Active
  • Number of Terminations
    5
  • Temperature Coefficient
    50ppm/°C
    Voltage References
  • Technology
    BIPOLAR
    1
  • Base Part Number
    TL4050
  • Pin Count
  • Number of Outputs
    2
  • Output Voltage
    2.5V
  • Output Type
    Fixed
  • Max Output Current
    15mA
    TWO TERMINAL VOLTAGE REFERENCE
  • Max Output Voltage
    2.5V
  • Reference Type
    Shunt
  • Min Output Voltage
    2.5V
  • Current - Cathode
    65μA
  • Noise - 10Hz to 10kHz
    41μVrms
  • Height
    1.1mm
  • Length
    2mm
  • Width
    1.25mm