  • TL4050A50IDCKTG4
TL4050A50IDCKTG4
advertisement
Manufacturer No:
TL4050A50IDCKTG4
Manufacturer:
Texas Instruments
HK JDW NO:
815-TL4050A50IDCKTG4
Package:
SOT-23-5
Datasheet:
Description:
PMIC 1 Channel SOT-23-5
Quantity:
In Stock : 12104
Step5Bar-code shipping tag
TL4050A50IDCKTG4
  • Type
    Parameter
    Select All
  • JESD-609 Code
    e4
  • Pbfree Code
    yes
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    5
  • ECCN Code
    EAR99
  • Temperature Coefficient
    50 ppm/°C
  • Terminal Finish
    Nickel/Palladium/Gold (Ni/Pd/Au)
  • Max Operating Temperature
    85°C
  • Min Operating Temperature
    -40°C
  • Subcategory
    Voltage References
  • Technology
    BIPOLAR
  • Terminal Position
    DUAL
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Number of Functions
    1
  • Pin Count
    5
  • Number of Outputs
    1
  • Output Voltage
    5V
  • Max Output Current
    15mA
  • Temperature Grade
    INDUSTRIAL
  • Number of Channels
  • Trim/Adjustable Output
    NO
  • Analog IC - Other Type
    TWO TERMINAL VOLTAGE REFERENCE
  • Current - Output
    15mA
  • Voltage - Output
    5V
  • Reference Type
    Shunt
  • Current - Cathode
    74μA
  • Length
    2mm
  • Radiation Hardening
    No
  • RoHS Status
    RoHS Compliant
  • Lead Free
    Contains Lead
  • Mount
    Surface Mount
  • Package / Case
    SOT-23-5
  • Number of Pins
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Tolerance
    0.1%