  • TL16C752BLPTREP
TL16C752BLPTREP
advertisement
Manufacturer No:
TL16C752BLPTREP
HK JDW NO:
815-TL16C752BLPTREP
Package:
48-LQFP
Datasheet:
Description:
3.3V V 7mm mm Interface - UARTs (Universal Asynchronous Receiver Transmitter) 7mm mm CMOS 48 260 48
Purchasing and Inquiry
TL16C752BLPTREP Overview
The 48-LQFP package is the most cost-effective.The transmission is conducted over 2, DUART channels.As for packaging, Tape & Reel (TR) is chosen.SERIAL IO/COMMUNICATION CONTROLLER, SERIAL is used as its uPs/uCs/Peripheral ICs type.Configuration of this device involves 48 terminations.The device operates at 3.3V voltage.At present, this electronic part has a status of Active.As a means of transferring data, there are 1 serial I/Os.Surface Mount is a way to mount it.2.7V~3.6V supply voltage is required to operate it.There are 48 pins on this electronic device.Due to a series of similarities, it is included into the subcategory of Serial IO/Communication Controllers.The operating temperature should not exceed -40°C to ensure normal work for a long time.The operating temperature should be in excess of 105°C to ensure the normal work for a long time.A device's configuration is based on its 48 pins.Surface Mount is used for mounting it.In order for the device to operate efficiently, 3.3V is the supply voltage.Basically, it uses TL16C752 as its base part number.
TL16C752BLPTREP Features
1 serial I/Os
Operating supply voltage of 3.3V
TL16C752BLPTREP Applications
There are a lot of Texas Instruments TL16C752BLPTREP UARTs applications.
  • Wireless Portable Point-of-Sale Terminals
  • Cellular Phones DataPort
  • Handheld Terminals and Tablets
  • Personal Digital Assistants Modules
  • Battery Operated Instruments
  • Point-of-Sale Systems
  • Infrared Transceivers
  • Portable Applications
  • Industrial computing
  • Point-of- Sale Terminals
Step5Bar-code shipping tag
TL16C752BLPTREP
  • FIFO's
    64 Byte
  • With Modem Control
    Yes
  • Height
    1.6mm
  • Length
    7mm
  • Width
    7mm
  • Thickness
    1.4mm
  • Radiation Hardening
    No
  • RoHS Status
    ROHS3 Compliant
  • Lead Free
    Lead Free
  • Factory Lead Time
    6 Weeks
  • Lifecycle Status
    ACTIVE (Last Updated: 3 days ago)
  • Package / Case
    48-LQFP
  • Number of Pins
    48
  • Weight
    181.692094mg
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • JESD-609 Code
    e4
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Number of Terminations
    48
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Nickel/Palladium/Gold (Ni/Pd/Au)
  • Max Operating Temperature
    105°C
  • Min Operating Temperature
    -40°C
  • Voltage - Supply
    2.7V~3.6V
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Supply Voltage
    3.3V
  • Terminal Pitch
    0.5mm
  • Base Part Number
    TL16C752
  • Pin Count
  • Operating Supply Voltage
    3.3V
  • Temperature Grade
    OTHER
  • Number of Channels
    2, DUART
  • Nominal Supply Current
    20mA