  • TL16C554IPNR
TL16C554IPNR
advertisement
Manufacturer No:
TL16C554IPNR
HK JDW NO:
815-TL16C554IPNR
Package:
80-LQFP
Datasheet:
Description:
5V V 1.6mm mm 12mm mm Interface - UARTs (Universal Asynchronous Receiver Transmitter) 12mm mm CMOS 80 NOT SPECIFIED 80
Purchasing and Inquiry
TL16C554IPNR Overview
There is a cost-effective package 80-LQFP available.Transmission is done through 4, QUART channels.In terms of packaging, Tape & Reel (TR) is used.The type SERIAL IO/COMMUNICATION CONTROLLER, SERIAL is used to identify the uPs/uCs/Peripheral ICs on the board.A configuration of 80 terminations is used.During operation, it receives a voltage of 5V.The status of this electronic part is currently Obsolete.As a way to communicate data, the board has 4 serial I/Os.The mount can be accessed via the Surface Mount method.UART operates wUARTh the supply voltage of 4.75V~5.25V.In this case, the electronic device is a type of integrated circuit with 80 pins.This IC measures its clock frequency at 16MHz.There are a number of similarities between this piece and most of the other pieces in the subcategory Serial IO/Communication Controllers.The operating temperature should not exceed -40°C to ensure normal work for a long time.Ideally, the operating temperature should not exceed 85°C in order to ensure long-term performance.A device's configuration is based on its 80 pins.The mounting method is Surface Mount.If a power supply of 5V is available, electronic designers can use it with confidence.The supply voltage of 5V is provided for its high-efficiency operation.As a base part number, it is specified as TL16C554.
TL16C554IPNR Features
4 serial I/Os
Clock frequency of 16MHz
Power supplies of 5V
Operating supply voltage of 5V
TL16C554IPNR Applications
There are a lot of Texas Instruments TL16C554IPNR UARTs applications.
  • Wireless Infrared Data Communications Systems
  • Gaming Terminals
  • Communications equipment
  • Battery Operated Electronics
  • Remote Access Servers
  • Factory Automation and Process Controls
  • Telecommunication Network Routers
  • GPS Devices
  • Point-of-Sale Systems
  • Cellular data devices
Step5Bar-code shipping tag
TL16C554IPNR
  • Package / Case
    80-LQFP
  • Number of Pins
    80
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Part Status
    Obsolete
  • Number of Terminations
    80
  • Max Operating Temperature
    85°C
  • Min Operating Temperature
    -40°C
  • Voltage - Supply
    4.75V~5.25V
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    NOT SPECIFIED
  • Supply Voltage
    5V
  • Terminal Pitch
    0.5mm
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    NOT SPECIFIED
  • Base Part Number
    TL16C554
  • Pin Count
  • Qualification Status
    Not Qualified
  • Operating Supply Voltage
    5V
  • Power Supplies
    5V
  • Temperature Grade
    INDUSTRIAL
  • Number of Channels
    4, QUART
  • Nominal Supply Current
    50mA
  • uPs/uCs/Peripheral ICs Type
    SERIAL IO/COMMUNICATION CONTROLLER, SERIAL
  • Clock Frequency
    16MHz
  • Address Bus Width
    3
  • Boundary Scan
    NO
  • Low Power Mode
    NO
  • External Data Bus Width
    8
  • Data Rate (Max)
    1Mbps
  • Number of Serial I/Os
    4
  • Data Transfer Rate-Max
    0.125 MBps
  • Communication Protocol
    ASYNC, BIT
  • Data Encoding/Decoding Method
    NRZ
  • FIFO's
    16 Byte
  • With False Start Bit Detection
    Yes
  • Height Seated (Max)
    1.6mm
  • Length
    12mm
  • Width
    12mm