  • TL16C550DPTR
TL16C550DPTR
advertisement
Manufacturer No:
TL16C550DPTR
Manufacturer:
Texas Instruments
HK JDW NO:
815-TL16C550DPTR
Package:
48-LQFP
Datasheet:
Description:
5V V 7mm mm Interface - UARTs (Universal Asynchronous Receiver Transmitter) 7mm mm CMOS 48 260 48
Purchasing and Inquiry
TL16C550DPTR Overview
There is a cost-effective 48-LQFP package available for this product.Transmissions are made using 1, UART channels.In terms of packaging, Tape & Reel (TR) is used.There is a SERIAL IO/COMMUNICATION CONTROLLER, SERIAL used as the type of uPS/uCs/peripheral ICs.A configuration of 48 terminations is used.In order to operate it, a supply voltage of 5V is required.This electronic part is Active at present.As a means of transferring data, there are 1 serial I/Os.Mounting is possible through Surface Mount.This device operates with a supply voltage of 2.25V~5.5V.This device is an integrated circuit with 48 pins.There is 24MHz clock frequency measured on this IC.UART falls under the subcategory of Serial IO/Communication Controllers because of a series of similarUARTies.To ensure long-term operation, the operating temperature should not exceed -40°C.For a long-term satisfactory performance, it is necessary not to exceed the operating temperature of 85°C.48 pins are designed to form the basis of its configuration.The mount is done using Surface Mount.UART operates at 5V voltage to maintain high efficiency.Furthermore, ALSO OPERATES AT 2.5V/3.3V SUPPLY can also be performed.The base part number of the part is set to TL16C550.Universal asynchronous receiver-transmitter is allowed to have a maximum supply current of 8mA.
TL16C550DPTR Features
1 serial I/Os
Clock frequency of 24MHz
Operating supply voltage of 5V
ALSO OPERATES AT 2.5V/3.3V SUPPLY
TL16C550DPTR Applications
There are a lot of Texas Instruments TL16C550DPTR UARTs applications.
  • Handheld Computers
  • Cellular Data
  • Universal PCI Bus Add-in Card
  • Router C ontrol
  • Factory Automation and Process Controls
  • Ethernet Network Routers
  • Battery Operated Instruments
  • Multi-port RS-232/RS-422/RS-485 Cards
  • Communications equipment
  • DTE for Modem Communication Systems
Step5Bar-code shipping tag
TL16C550DPTR
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    6 Weeks
  • Lifecycle Status
    ACTIVE (Last Updated: 1 week ago)
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    48-LQFP
  • Number of Pins
    48
  • Weight
    181.692094mg
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • JESD-609 Code
    e4
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    3 (168 Hours)
  • Number of Terminations
    48
  • Terminal Finish
    Nickel/Palladium/Gold (Ni/Pd/Au)
  • Max Operating Temperature
    85°C
  • Min Operating Temperature
    -40°C
  • Additional Feature
  • HTS Code
  • Subcategory
    Serial IO/Communication Controllers
  • Technology
    CMOS
  • Voltage - Supply
    2.25V~5.5V
  • Terminal Position
    QUAD
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Supply Voltage
    5V
  • Terminal Pitch
    0.5mm
  • Base Part Number
    TL16C550
  • Pin Count
  • Operating Supply Voltage
    5V
  • Temperature Grade
    COMMERCIAL
  • Number of Channels
    1, UART
  • Nominal Supply Current
    8mA
  • Max Supply Current
    8mA
  • uPs/uCs/Peripheral ICs Type
    SERIAL IO/COMMUNICATION CONTROLLER, SERIAL
  • Clock Frequency
    24MHz
  • Boundary Scan
    NO
  • Low Power Mode
    NO
  • Data Rate (Max)
    1Mbps
  • Number of Serial I/Os
    1
  • Data Transfer Rate-Max
    0.1875 MBps
  • Communication Protocol
    ASYNC, BIT
  • FIFO's
    16 Byte
  • With Modem Control
    Yes
  • Height
    1.6mm
  • Length
    7mm
  • Width
    7mm
  • Thickness
    1.4mm