  • TL16C550CPTR
TL16C550CPTR
advertisement
Manufacturer No:
TL16C550CPTR
Manufacturer:
Texas Instruments
HK JDW NO:
815-TL16C550CPTR
Package:
48-LQFP
Datasheet:
Description:
5V V 7mm mm Interface - UARTs (Universal Asynchronous Receiver Transmitter) 7mm mm MOS 48 260 48
Purchasing and Inquiry
TL16C550CPTR Overview
In the 48-LQFP package, you can get the product at a low cost.Transmission is done through 1, UART channels.Tape & Reel (TR) is used in terms of packaging.There is a SERIAL IO/COMMUNICATION CONTROLLER, SERIAL used as the type of uPS/uCs/peripheral ICs.Configured with 48 terminations.The device operates at 5V voltage.As of right now, this electronic part is in a Active status.Data communication is handled by 1 serial I/Os.Surface Mount is a way to mount it.This device operates with a supply voltage of 3V~5.25V.The electronic device is a type of integrated circuit with a pin count of 48.In this IC, the clock frequency is 16MHz.Due to a series of similarities, it is included into the subcategory of Serial IO/Communication Controllers.UART is important that the operating temperature does not exceed -40°C in order for the machine to perform normally for a long time.For a long-term satisfactory performance, it is necessary not to exceed the operating temperature of 85°C.48 pins are designed to form the basis of its configuration.A mounting method of Surface Mount is used.Its high-efficiency operation relies on a voltage of 5V.Furthermore, it is also capable of ALSO OPERATES AT 3.3V SUPPLY AT 14.9 MHZ.TL16C550 is set as the base part number for the part.8mA is an allowable maximum supply current.With a supply current of 10mA, it is suitable for a variety of applications.With a size of 16B, the memory store various types of information.
TL16C550CPTR Features
1 serial I/Os
Clock frequency of 16MHz
Operating supply voltage of 5V
ALSO OPERATES AT 3.3V SUPPLY AT 14.9 MHZ
TL16C550CPTR Applications
There are a lot of Texas Instruments TL16C550CPTR UARTs applications.
  • Portable Appliances
  • Factory automation and process control
  • Telecommunication Network Routers
  • Point-of- Sale Terminals
  • Remote Access Servers
  • Ethernet Network to Serial Ports
  • Handheld Terminals and Tablets
  • GPS Systems
  • DTE for Modem Communication Systems
  • Point-of-Sale Systems
Step5Bar-code shipping tag
TL16C550CPTR
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    6 Weeks
  • Lifecycle Status
    ACTIVE (Last Updated: 2 days ago)
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    48-LQFP
  • Number of Pins
    48
  • Weight
    181.692094mg
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • JESD-609 Code
    e4
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    3 (168 Hours)
  • Number of Terminations
    48
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Nickel/Palladium/Gold (Ni/Pd/Au)
  • Max Operating Temperature
    85°C
  • Min Operating Temperature
    -40°C
  • Additional Feature
  • HTS Code
  • Subcategory
    Serial IO/Communication Controllers
  • Technology
    MOS
  • Voltage - Supply
    3V~5.25V
  • Terminal Position
    QUAD
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Supply Voltage
    5V
  • Terminal Pitch
    0.5mm
  • Base Part Number
    TL16C550
  • Pin Count
  • Operating Supply Voltage
    5V
  • Temperature Grade
    COMMERCIAL
  • Number of Channels
    1, UART
  • Memory Size
    16B
  • Operating Supply Current
    10mA
  • Nominal Supply Current
    8mA
  • Max Supply Current
    8mA
  • uPs/uCs/Peripheral ICs Type
    SERIAL IO/COMMUNICATION CONTROLLER, SERIAL
  • Clock Frequency
    16MHz
  • Boundary Scan
    NO
  • Low Power Mode
    NO
  • Data Rate (Max)
    1Mbps
  • Number of Serial I/Os
    1
  • Data Transfer Rate-Max
    0.125 MBps
  • Communication Protocol
    ASYNC, BIT
  • Data Encoding/Decoding Method
    NRZ
  • FIFO's
    16 Byte
  • With Modem Control
    Yes
  • Height
    1.6mm
  • Length
    7mm
  • Width
    7mm
  • Thickness
    1.4mm