  • TL16C550CPFBR
TL16C550CPFBR
advertisement
Manufacturer No:
TL16C550CPFBR
HK JDW NO:
815-TL16C550CPFBR
Package:
48-TQFP
Datasheet:
Description:
5V V 7mm mm Interface - UARTs (Universal Asynchronous Receiver Transmitter) 7mm mm CMOS 48 260 48
Purchasing and Inquiry
TL16C550CPFBR Overview
In the 48-TQFP package, you can get the product at a low cost.Transmission uses 1, UART channels.As for packaging, Tape & Reel (TR) is chosen.The type uPs/uCs/Peripheral ICs is SERIAL IO/COMMUNICATION CONTROLLER, SERIAL.In its configuration, 48 terminations are used.For its operation, it requires a supply voltage of 5V.The status of this electronic part is currently Active.Data communication is supported by 1 serial I/Os.Mounting it through Surface Mount is possible.This device operates at 3V~5.25V.The electronic device is a type of integrated circuit with a pin count of 48.16MHz is the clock frequency of this integrated circuit.UART is included under the subcategory of Serial IO/Communication Controllers as a result of a series of similarUARTies between UART and other similar entUARTies.In order for the equipment to work for a long period of time, it should not be allowed to reach a temperature above -40°C.The operating temperature should be in excess of 85°C to ensure the normal work for a long time.The 48 pins are at the core of the device's configuration.Using the Surface Mount method, it is mounted.When power supplies are provided of 3.3/5V, it is reliable and efficient for electronic designers.Furthermore, it has the ability to perform ALSO OPERATES AT 3.3V SUPPLY AT 14.9 MHZ as well.TL16C550 is used as its base part number.Supply currents up to 8mA are allowed.Suitable for specific applications, it runs at a supply current of 10mA.With a size of 16B, the memory store various types of information.
TL16C550CPFBR Features
1 serial I/Os
Clock frequency of 16MHz
Power supplies of 3.3/5V
ALSO OPERATES AT 3.3V SUPPLY AT 14.9 MHZ
TL16C550CPFBR Applications
There are a lot of Texas Instruments TL16C550CPFBR UARTs applications.
  • Telecommunication Network Routers
  • Cellular Phones DataPort
  • Cellular Data
  • Battery Operated Instruments
  • Universal PCI Bus Add-in Card
  • Point-of- Sale Terminals
  • Domestic Applications
  • Personal Digital Assistants Modules
  • Point-of-Sale Systems
  • Serial to Parallel/Parallel to Serial Converter
Step5Bar-code shipping tag
TL16C550CPFBR
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    6 Weeks
  • Lifecycle Status
    ACTIVE (Last Updated: 2 days ago)
  • Contact Plating
    Gold
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    48-TQFP
  • Number of Pins
    48
  • Weight
    137.410139mg
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • JESD-609 Code
    e4
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    2 (1 Year)
  • Number of Terminations
    48
  • Max Operating Temperature
    85°C
  • Min Operating Temperature
    -40°C
  • Additional Feature
  • Technology
    CMOS
  • Voltage - Supply
    3V~5.25V
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Supply Voltage
    5V
  • Terminal Pitch
    0.5mm
  • Pin Count
  • Power Supplies
    3.3/5V
  • Temperature Grade
    COMMERCIAL
  • Number of Channels
    1, UART
  • Memory Size
    16B
  • Operating Supply Current
    10mA
  • Nominal Supply Current
    8mA
  • Max Supply Current
    8mA
  • Clock Frequency
    16MHz
  • Height
    1.2mm
  • Length
    7mm
  • Width
    7mm
  • Thickness
    1mm