  • TL16C550CIPTRG4
TL16C550CIPTRG4
advertisement
Manufacturer No:
TL16C550CIPTRG4
HK JDW NO:
815-TL16C550CIPTRG4
Package:
48-LQFP
Datasheet:
Description:
5V V 7mm mm Interface - UARTs (Universal Asynchronous Receiver Transmitter) 7mm mm CMOS 48 260 48
Purchasing and Inquiry
TL16C550CIPTRG4 Overview
There is a cost-effective package 48-LQFP available.UART is possible to transmUART on 1, UART channels.In terms of packaging, Tape & Reel (TR) is adopted.The type SERIAL IO/COMMUNICATION CONTROLLER, SERIAL is used to identify the uPs/uCs/Peripheral ICs on the board.Configuration of this device involves 48 terminations.The device operates at 5V voltage.The current status of this electronic part is Active.Data communication is supported by 1 serial I/Os.Mounting is done through Surface Mount.This device operates with a supply voltage of 3V~5.25V.This electronic device is a type of 48-pin IC.Its clock frequency is measured at 16MHz.Various similarities make it an appropriate candidate for inclusion in the subcategory of Serial IO/Communication Controllers.Ideally, the operating temperature should not exceed -40°C in order to ensure long-term performance.UART is recommended that the operating temperature does not exceed 85°C to ensure long-term, normal performance.The 48 pins form the basis for its configuration.Using Surface Mount, it is mounted.To ensure its high efficiency, a voltage of 5V is provided as the supply voltage.Moreover, it is also able to perform ALSO OPERATES AT 3.3V SUPPLY AT 14.9 MHZ.Basically, it uses TL16C550 as its base part number.Supply currents up to 8mA are allowed.
TL16C550CIPTRG4 Features
1 serial I/Os
Clock frequency of 16MHz
Operating supply voltage of 5V
ALSO OPERATES AT 3.3V SUPPLY AT 14.9 MHZ
TL16C550CIPTRG4 Applications
There are a lot of Texas Instruments TL16C550CIPTRG4 UARTs applications.
  • Gaming Terminals
  • Remote Access Servers
  • Portable Appliances
  • Battery Operated Instruments
  • Cellular Data
  • GPS Devices
  • Personal Digital Assistants
  • Network Management
  • Personal Digital Assistants Modules
  • Handheld Computers
Step5Bar-code shipping tag
TL16C550CIPTRG4
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    3 (168 Hours)
  • Number of Terminations
    48
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Nickel/Palladium/Gold (Ni/Pd/Au)
  • Max Operating Temperature
    85°C
  • Min Operating Temperature
    -40°C
  • Additional Feature
  • Technology
    CMOS
  • Voltage - Supply
    3V~5.25V
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Supply Voltage
    5V
  • Terminal Pitch
    0.5mm
  • Pin Count
    48
  • Operating Supply Voltage
    5V
  • Temperature Grade
    INDUSTRIAL
  • Nominal Supply Current
    8mA
  • Max Supply Current
    8mA
  • Clock Frequency
    16MHz
  • Height
    1.6mm
  • Length
    7mm
  • Width
    7mm
  • Thickness
    1.4mm